mesiac
Štvrtok, 16.8.2018
Meniny má Leonard
PRVÝ KOSÁK
osvetlených 29% mesiaca
mesiac v znamení váh
meno: heslo:
NAJNOVŠIE ČLÁNKY

PLANETÁRNE KONFIGURÁCIE

   V časoch, keď som začínal s astrológiou, tak som... » viac

Saturnská skúsenosť - Saturn v 2. dome (časť 3)

Druhý dom je v astrológii najčastejšie spájaný... » viac

SYNASTRIA A PARTNERSKÉ HOROSKOPY (časť 2.)

     V minulej časti sme sa prebrali radix (osobný... » viac

NOVINKY

Profesný horoskop

Profesný horoskop Vám napomôže pri výbere vhodného povolania. » viac

Elekcie - výber vhodného termínu udalostí

Astrologický výber vhodného dátumu a času pre dôležité udalosti. » viac

Snár - výklad snov

Výklady najčastejších snov, význam symbolov v snoch. » viac

Katalóg EZO služieb

Katalóg astrológov, numerológov a iných ezoterických služieb. » viac

Astrolexikón - Z

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Z

ZÁPAD

- je v horoskope predstavovaný úsekom od Immum Coeli po Medium Coeli, teda v sebe zahŕňa IV., V., VI., VII., VIII. a IX.dom, pričom západ je v pravom zmysle Descendent (počiatok VII.domu).

ZÁPADNÝ BOD

- je západný priesečník svetového rovníka s obzorom, prechádza ním taktiež prvý vertikál.

ZASTÁVKA

- planéta je v zastávke vtedy, keď je na nebi zdanlivo nehybná, t.j. v okamihu, kedy mení smer. Inak sa jej aj hovorí, že je aj stacionárna.

ZATMENIE

- ak sa pri splne Luna nachádza v blízkosti mesačných uzlov, tak nastáva jej zatmenie (Zem sa pohybuje medzi Lunou a Slnkom), pričom sú posilnené solárne tendencie (ospevovanie budúcnosti, presadzovanie nových myšlienok a činov, často však nereálnych a nebezpečných). Ak sa pri nove Slnko nachádza v blízkosti mesačných uzlov, tak nastáva zatmenie Slnka, pričom sú zvýraznené lunárne sily (oživenie minulosti, túžba po všetkom starom a jednoduchom). Vplyv zatmenia viac cítiť v mundánnych horoskopoch na úkor osobných, kde zatmenie sa stáva dôležitým iba vtedy, ak je v konjukcii alebo v opozícii s nejakým dôležitým prvkom nativity.

ZBABELOSŤ

- je pravdepodobná u ľudí, ktorí majú slabo aspektovaný (alebo retrográdny) Mars bez jeho dominantného postavenia, napríklad v znamení Raka, Váh, či Rýb, pričom výbušný vplyv silného Uránu alebo kamikadze mentalita Pluta môže túto negatívnu vlastnosť dostatočne utlmiť.

ZDANLIVÝ POHYB

- je preto v astrológii zdanlivý, lebo sa používa geocentrická sústava (Zem je jej centrom) namiesto heliocentrickej (Slnko je jej centrum), pričom v niektorých prípadoch sa môže zdať, že planéty cúvajú alebo sa pohybujú spätne. Tento zdanlivý pohyb nazývame retrográdny.

ZDRAVIE

- je v horoskope predstavované VI. domom (fyzické zdravie) a XII. domom (duševné alebo chronické choroby) a Ascendentom (fyzické telo). Planéty v týchto domoch alebo nejako inak s týmito domami prepojené sú astrologicky najviac zodpovedné za zdravotný stav jedinca. K tomu možno pripočítať aj Slnko (u muža) a Lunu (u ženy).

ZEMSKÝ ŽIVEL

(prax) - v živote zodpovedá za obživu, koncentráciu a realizáciu plánov a vo zverokruhu je obsiahnutý v znamení Kozorožca, Býka a Panny. Typologicky k nemu patrí melancholická zložka osobnosti a MYSLENIE ako psychická funkcia.

ZENIT

- iným názvom Nadhlavník alebo Medium Coeli (počiatok X.domu), je bod na nebi, kedy cez neho Slnko prechádza práve v poludní.

ZMÄTENOSŤ

- je typická pre ľudí s výrazným vplyvom Neptúna a znamenia Rýb, pričom Saturn a zemské znamenia by mali mať na horoskop slabý vplyv. Merkúr v napäťovom aspekte s Neptúnom alebo Merkúr v znamení Rýb môže byť tiež znakom určitého stupňa zmätenosti, čo však môže súvisieť aj s genialitou, preto pri posudzovaní treba byť opatrný.

ZMYSELNOSŤ

- je závislá na postavení planéty Venuše (lepšie bude, ak sa radšej nebude nachádzať v znamení Blížencov, Panny, Kozorožca a Vodnára), ktorá by mala byť dominantná alebo by mala tvoriť aspekty hlavne s Lunou, Marsom alebo Jupiterom. Prevaha fixných znamení (Býk, Lev, Škorpión, Vodnár) a následných domov (II., V.,VIII. a XI.dom) tento povahový rys ešte viac potvrdzujú.

ZNAČKY ASTROLOGICKÉ

- sú značky pre znamenia, planéty a konštelácie používané v astrologickej praxi

ZNAMENIA PLANÉTY ASPEKTY
- Baran - Slnko - konjukcia
- Býk - Luna - opozícia
- Blíženci - Merkúr - kvadratúra
- Rak - Venuša - trigon
- Lev - Mars - polosextil
- Panna - Jupiter - kvinkunx
- Váhy - Saturn - sextil
- Škorpión - Urán - semikvadratúra
- Strelec - Neptún - seskvikvadratúra
- Kozorožec - Pluto - bikvintil
- Vodnár - Chirón - kvintil
- Ryby   - novil

tab. Astrologické značky používané v horoskope

ZNAMENIA ZVEROKRUHU

- je ich dvanásť a podľa D. Rudhyara predstavujú fázy akejkoľvek cyklickej premeny a to v poradí: Baran (subjektívne bytie), Býk (sústreďovanie), Blíženci (organizovanie), Rak (rozhodovanie), Lev (vyjadrovanie), Panna (seba zdokonaľovanie), Váhy (uskutočnenie), Škorpión (zdieľanie), Strelec (chápanie), Kozorožec (prehodnocovanie), Vodnár (reorganizovanie) a Ryby (uvoľňovanie). Rozprestierajú sa po ekliptike, po ktorej zdanlivo prechádza Slnko okolo Zeme. Každé znamenie zaberá 30° z celkových 360° zverokruhu, pričom ich názov je odvodení od niektorých súhvezdí, ktoré však so znameniami nemajú nič spoločného.

ZNIČENÁ PLANÉTA

- je taká pozícia planéty, ktorá je v opozícii k jej domicilu. Iný názov pre zničenú planétu je exil (lat. detrimentum).

ZODIAKOVÁ GEOGRAFIA

- tak ako môžeme častiam ľudského tela priradiť určité znamenie, tak aj krajiny a úseky zemegule je možné spájať s určitým znamením zverokruhu. Asi najznámejšie členenie pochádza z diela Klaudia Ptolemaia, ktoré však má háčik v tom, že počas jeho doby (2.storočie) nebola objavená Amerika a ani niektoré ďalšie kontinenty. V tomto systéme je územie Čiech priradené k znameniu Leva a Morava so Slovenskom (Uhorskom) k Strelcovi. Boli však pokusy ho nahradiť aj iným systémom, ktorý by zahŕňal všetky novoobjavené kontinenty a krajiny. Jeden z takýchto pokusov napríklad vychádzal z toho, že egyptská Sfinga je hranica medzi znamením Panny a Leva.

ZODIAKOVÉ SIGNATÚRY

- sú vzťahy znamení zverokruhu k rôznym javom, predmetom, miestam a podobne. Úzko súvisia s ďalšími okultnými disciplínami (napr. mágia, alchýmia).

  PLANÉTA FARBA KOV a NERAST RASTLINA DRAHOKAM KRAJINA ĽUDSKÉ TELO
Baran Mars denný červená železo, síra horčica, cibuľa, žihľava chalcedón neplodné, pusté krajiny hlava
Býk Venuša nočná svetlo zelená a modrá meď ľan, myrha, špenát, baza smaragd plodné krajiny, polia krk
Blíženci Merkúr denný svetlo šedá ortuť, kremeň, sklo myší chvost, jasmín, vrbina sardonyx vysoko položené miesta ramená, ruky, pľúca
Rak Luna biela, morská zeleň striebro kapusta, uhorka, melón karneol vodnaté plochy a krajiny hrudník, prsia, žalúdok
Lev Slnko žltá, zlatá zlato harmanček, dub, levanduľa chryzolit krajiny bohaté na nerasty chrbtica, srdce, solar plexus
Panna Merkúr nočný šedá ortuť, sklo šalát, jabloň, obilniny beryl plodné, upravené krajiny črevá, brucho, vnútor- nosti
Váhy Venuša denná svetlo zelená a modrá meď, horský krištáľ rozmarín, fialka, medovka topas vysoko položená krajina maternica, bedrá, ľadviny
Škorpión Mars nočný silno červená železo, magnetovec bôb, bodliak, reďkovka chryzopras bažiny, pieskovité krajiny pohlavie, močový mechúr
Strelec Jupiter denný modrá cín ľalia, begónia, mäta hyacint príjemná, kvetnatá krajina stehná
Kozorožec Saturn nočný čierna, temne modrá olovo, uhlie vŕba, čierny mak, blen ametyst trávnaté plochy s vodou kolená, pokožka, kostra
Vodnár Saturn denný fialová alumínium, jantár alpská ruža, myrha, osika jaspis horské krajiny, povodia holene, lýtka
Ryby Jupiter nočný dúhové farby platina, koral vodná flóra, tabak, huby, káva safír pobrežie, more, bažiny chodidlá

tab. Zodiakové signatúry

ZODIAKOVÝ ČLOVEK

- je schéma ľudskej figúry s vyznačením vzťahu medzi znameniami zverokruhu (makrokozmom) a orgánmi a časťami ľudského tela (mikrokozmom).

zodiakový človek

ZVEDAVOSŤ

- spadá pod pôsobenie planéty Merkúr, preto ľudia s dominantným vplyvom tohto astrologického prvku alebo analogickým zastúpením tohto prvku zdôraznením merkurovských znamení Blížencov a Panny (či III.domu) budú mať väčšie pokušenie sa zaujímať o všetko, čo sa deje naokolo . V širšom kontexte túto vlastnosť môže v horoskope symbolizovať celkovo zvýraznený vzdušný živel, ktorý sám o sebe má v sebe zakódovaný hlad po informáciách a záujem o okolité dianie. Každopádne aspekty na Merkúr a postavenie tejto planéty v znamení, či bližšie špecifikujú oblasť pôsobenia a aj detailnejšie zafarbenie tohto povahového rysu.

ŽENSKÉ PLANÉTY

- medzi ženské planéty patrí Luna, Venuša a podľa niektorých autorov aj Neptún. Merkúr je tiež tradične braný ako mužská planéta, ale pokiaľ ide o symboliku, tak je skôr neutrálny (hermafroditný).

ŽENSKÉ ZNAMENIA

- sú znamenia zemského (Býk, Panna, Kozorožec) a vodného (Rak, Škorpión, Ryby) živlu. Tiež sa im niekedy hovorí záporné alebo magnetické znamenia a predstavujú pasívne, iracionálne a introvertné funkcie.

ŽIARLIVOSŤ

- je vlastnosť spadajúca pod vplyv Venuše, ktorá by mala tvoriť napäťový aspekt, či konjukciu na Mars, Saturn alebo Pluto a zároveň postavenie tejto ženskej planéty (a v menšej miere aj Marsu) v znamení Barana, Býka, Raka, Škorpióna, či Kozorožca môžu tento povahový rys vystupňovať až do extrémnych výšav.

ŽIVLY

- v astrológii poznáme štyri, pričom ohnivý živel tvoria znamenia Barana, Leva a Strelca, vodný živel znamenia Raka, Škorpióna a Rýb, zemský živel znamenia Býka, Panny a Kozorožca a vzdušný živel znamenia Blížencov, Váh a Vodnára. V horoskope je dôležité si všímať, ktorý živel prevláda a to podľa kľúča, že každá planéta (plus Ascendent) v určitom znamení (živle) predstavuje jeden bod a podľa toho, koľko bodov ten ktorý živel nazbiera, tak podľa toho zistíme, že ktorý u jedinca dominuje. Potom charakteristiky tohto živlu zohrávajú dôležitú úlohu v temperamente a povahe subjektu . Dôležité informácie tiež môžeme získať z toho, že ktorý živel máme v horoskope najslabší. Obvykle sa ho snažíme kompenzovať alebo čiastočne získať určitou kľúčovou činnosťou alebo vytváraním blízkych vzťahov zodpovedajúcich práve tomuto živlu.

KOMUNITA

Príď sa podeliť o svoje názory, myšlienky a pocity na náš originálny chat, či diskusné fóra! Spoznaj kopec fajn ľudí, pričom s každým z nich si môžeš porovnať horoskop, prečítať si jeho stručnú astro charakteristiku (a tým lepšie pochopiť jeho osobnosť), alebo si podľa vyhovujúcej konštelácie horoskopu nájsť spriaznenú dušičku, ktorej sa len tak ľahko nezbavíš (a ani ona teba :-)

Najnovší používatelia:
horoskopy Dom1n1k_96 horoskopy Kristína horoskopy darkprince1231 horoskopy azip33 horoskopy Alois horoskopy mirka horoskopy donkymamky horoskopy mima87 horoskopy Alan650 horoskopy Pimpf horoskopy SilviaJa horoskopy bug

horoskophoroskophoroskop Podráždenosť, stres a neopatrnosť sa u mnohých stupňuje, čo môže vyvolávať častejšie konflikty a zranenia (napr. na cestách, či pri športe). Snažte sa vyhýbať problematickým lokálom. Svoje emócie držte na uzde.

horoskophoroskophoroskop Pre nedostatok kritiky, či pre nadmernú ľahkomyseľnosť alebo pocity neomylnosti by ste mohli v mnohých záležitostiach prestreliť (hlavne pri podpisovaní zmlúv, jednaniach a právnych úkonoch). Vo svete je viac nepoctivosti a intolerancie.

horoskophoroskophoroskop Emocionálne napätie a labilitu cítiť v okolí, čo sa pravdepodobne odzrkadlí v rodine, či v inom blízkom kolektíve. Možno vás nebesá otestujú v tom, že ako dokážete zareagovať na nečakané zmeny (napr. v doprave).

PROFESNÁ ORIENTÁCIA - pri skúmaní povolania je dôležité hľadieť na celkovú štruktúru horoskopu (zhluk planét, prevládajúce znamenie, dominantnú planétu) a hlavne na takzvané zemské domy,... viac »

ASKETIZMUS - je schopnosť zrieknutia sa zmyslových pôžitkov, ktorá je väčšinou spojená so snahou dosiahnuť nejaký vyšší ideál. Astrologicky môže byť symbolizovaná silným... viac »

SEXTIL - nastáva vtedy, ak dva astrologické prvky zvierajú medzi sebou uhol 60°, čiže sú od seba v ostrom uhle. Je charakterizovaný číslom 6, takže predstavuje produktivitu,... viac »

Počítam horoskop... Počítam horoskop...