mesiac
Nedeľa, 5.5.2024
Meniny má Lesana

Ezoterika a záhady - 

Nahoda

neznámy
neznámy | 2.5.2013 18:37
Preco potom takmer vsetci tvrdia, ze nahoda neexistuje?-CONFUSED-
neznámy
neznámy | 2.5.2013 18:52
Proc nesmyslne recenych?
Neexistuje nic co by mne utopilo v lyzicce vody./pravdive tvrzeni/
Neexistuje nic co by usmrtilo/nepravdive tvrzeni/
Neexistuje nic=existuje vse/?/....-ROLL-
neznámy
neznámy | 2.5.2013 19:48
Přeci každý člověk, který je trochu vnímavý, musí poznat, že život rozhodně není plný náhod. Do čeho vložíš úsilí to se ti zpravidla vrátí, když děláš to, co ti přináší radost, obvykle z toho vzejde i něco dobrého...to je úplně jednoduché a není na tom nic náhodného.

Kdyby bylo jasné jestli náhoda existuje (objektivně nejen v našich hlavách) nebo ne, už by se o tom podle mě dávno vědělo. Že pro ni máme slovo, mluvíme o ní, není žádný důkaz. Existuje spousta slov např. všemohoucnost, vodník....které popisují děje a věci, se kterými se nikdo v našem světě pravděpodobně nesetkal.
To že se jedna věc jeví někomu jako náhodná a druhý v ní vidí jasný smysl, ukazuje jasně, jak je náhoda spíš předmětem víry, než něčím poznatelným.
neznámy
neznámy | 2.5.2013 19:54
Dorka, presne..
Náhodou som otvorila túto debatu, niektorým príspevkom už ani nerozumiem, tak sa niektorí zamotali, ale s tvojím - nie náhodou - súhlasím ..
neznámy
neznámy | 2.5.2013 21:02
Někteří tvrdí, že náhoda neexistuje
Jiní tvrdí, že náhoda existuje

Prostě se vyrovnávají s názory jiných na náhodu.

Co s tím naděláte? Budou jedni zakazovat názory druhých? Těžko.
neznámy
neznámy | 2.5.2013 21:07
Aby věta byla srozumitelná komukoli, měla mít nejspíš pouze jeden zápor, (viz např. v angličtina)

Neexistuje něco/cosi, co by mne utopilo na lžičce vody.

Existuje nic co by mne utopilo na lžičce vody.

Neexistuje nic, co by mne utopilo na lžičce vody je přesto pro nás srozumitelná, tady vidíte, že se dokážeme orientovat i v takovém galymatyáši. není to povzbudivé?
neznámy
neznámy | 2.5.2013 21:14
mícháte dohromady náhodnost a smysl

to nejsou podle mne komplementární dvojice

smysl/nesmysl ale ne smysl/náhoda

psal jsem, že jsme to my - lidé, kteří dodáváme smysl. Kdo jiný, než člověk se tím zabývá? Máte zkušenost jinou než lidskou? Máte pouze lidskou zkušenost, protože na jednom konci "telefonu" jsme vy, ať už je druhém konci "telefonu" kdokoli jiný než člověk, cokoli jiného než člověk.
neznámy
neznámy | 2.5.2013 22:38
to je pravda, podle mě taky ne, náhoda může mít zároveň smysl, třeba výhra v loterii :p. Dávám je dohromady, protože mě nenapadá, jak jinak popsat to, co se z našeho pohledu děje nenáhodně. Pokud lidé život jako náhodu nevnímají, říkají prostě, že je v něm smysl, i když to třeba není úplně logicky správně.

Nevím, co přesně znamená dodávat smysl - pokud tím myslíte, že si ho člověk vytvoří sám ve své mysli, tak je to snad možné, i když stejně mi to přijde jako odvážné tvrzení. Člověk může smysl zrovna tak jen správně vnímat - možná to zní iracionálně, podle mě ale o nic víc, než něco přičítat náhodě, když jde vždy pouze o naše dojmy.... A třeba se úplně pletu, co se týče podobných témat, nejsem si jistá ničím :p
neznámy
neznámy | 2.5.2013 23:27
no ale když s nad tím zamyslíte, tak ne-smysl pouze popírá existenci smyslu, ale nedefinuje obsah toho opaku.
Negace přece není plnohodnotný určení toho, že je tu něco jiného-opačného než to, co tu je.

navíc jsem myslel, že se tu celou dobu bavíme o smyslu ne jako o hodnotě, ale řekněme definici vzájemně se podmiňujících a ovlivňujících dějů v čase a prostoru.

z tohohle pohledu pak dvojice smysl/náhoda má hlavu a patu.
neznámy
neznámy | 3.5.2013 00:03
vůle ke smyslu je nejspíš jednou z antropologických konstant.

Viktor Emanuel Frankl ve své logoterapii dáváním smyslu léčí
neznámy
neznámy | 3.5.2013 00:31
tím, že něčemu dáváme smysl to vtahujeme do procesu např. do hry, i když to původně s procesem např. s hrou původně nesouviselo.

Smyslmůžeme dát i náhodným jevům, jejich náhodnost tím nerušíme, jen ji využíváme.

Můžeme třeba vnést náhodně zaslechnuté věty do našeho literárního textu a tím ho ozvláštnit.

V astrologii hraje náhoda podstatnou roli, např. v predikci bychom s ní měli počítat jako s možným prostředkem aktualizace.

Pokud vyloučíme náhodu, budeme se držet zuby nehty názoru, že nic není náhoda, vše má naprosto zaděláváme si na paranoiu. Řekl bych že se tu přehnaná racionalita mění v iracionalitu.

Stala se kdysi taková příhoda v novinách, když se ještě sázelo ručně horkou sazbou. Nějaký autor nechal sazeči omylem na stolku kus papíru počmáraný náhodnými klikyháky (nejspíš si tak rozepisoval pero) a ten sazeč nad těmi tahy tak dlouho hloubal, až to rozluštil a tu jako smysluplnou větu vysázel do autorova článku.
neznámy
neznámy | 3.5.2013 08:55
Každý kdo má internetbanking dostává při odesílání platby na svůj mobil shluk náhodných čísel - náhodných proto, aby nebylo možné odhalit algorytmus těchto kodů
neznámy
neznámy | 3.5.2013 10:49
Nerikam, ze vse v zivote je nahoda, ale ze asi je mnoho nahod, ktere nas zivot a nasledky nejen nasich cinu ovlivnuji nas i druhe; tak jako /nahodne/ ciny druhych ovlivnuji nas zivot. Rekla bych zhluk nahod, kterych dosah muze mit nesmirne nasledky pro jednotlivce, i vetsi skupinu./ma teorie/.
To co rikas o vlozenem usili a vraceni, nahoda neni. Kdyz dobre vykonavas svoji praci mela by jsi dostat zaslouzenou odmenu. Kdyz dobre vychovavas sve deti meli by byt z nich dobri lide atd. No nemusi to vzdy platit. Pises treba vynikajici knihu, kterou mas odevzadat v urcity termin. Nahodou te zrazi auto, onemocnis a termin nestihnes. Kniha nevyjde, tvoje prace vysla nanivoc protoze nakladatel mel podepsanou i jinou zmluvu - vydal mene dobrou knihu nekoho jineho....
Slovo, termin, neni dukaz pro existenci veci, deju, ktery popisuje. Slovami pojmenovame jevy, veci, ktere existuji, nebo ne. Capek rikal o robotu dlouho predtim nez vznikl.
Vodnik, drak existuji v pohadkach, deti veri na Jeziska..
Nahodou, synchronicitou se zabavaji filozofove staleti...i slovo pravda, lez, dobro, zlo, Buh ma pro kazdeho jiny vyznam. Buh se videt neda, fyzick priroda, vesmir jo.
V nahode nemusime videt zadny smysl, nekdy ho nema; retezcem nahod smysl mozno vidime, a urcite smysl existuje. Neni ovsem primocary. Viru bych sem nezatahovala. Jsou veci, ktere nepozname, no verime jim./chtela jsem jenom zjistit nazory, a kazdy nazor mne obohati a nuti k zamysleni/.
neznámy
neznámy | 3.5.2013 11:04
Chci poznat nazory i tech, kteri rikaji, ze nahoda neexistuje i ty opacne. A zduvodneni. I Socrates pokladal debatu mezi lidmi za ucinnou metodu k mysleni a odrazu jejich nazoru a idei, zejmena kdyz se jedna o protichodne nazory. Kazdy mame svuj uhel pohledu./ten muj nemusi byt spravny/.
neznámy
neznámy | 3.5.2013 11:27
To je otazka gramatiky; ceska/i slovenska/ je jina nez anglicka kde dva zapory neexistujou.
"Existuje nic co by mne utopilo v lzicce vody" v cestine je myslim nespravna veta z gramatickeho hlediska.
Ther is nothing what can drawn me in a spoon of water/jeden zapor/.

Nothing exists./jeden zapor/
Anything doesn't exist./jeden zapor/
Obe vety znamenaji totez: Nic neexistuje./dva zapory/. Doufam, ze to mam spravne.
neznámy
neznámy | 3.5.2013 11:59
správněji a logičtěji bylo by asi

Neexistuje co by mne utopilo na lžičce vody.

Tím, že vedeme debatu, chováme se podle Rortyho pojetí hermeneutiky. Udržujeme rozhovor s nadějí, že díky němu budeme formulovat nověji. možná přesněji, své názory, i když naděje, že se domluvíme je mizivá, přec tu nějaká je,
neznámy
neznámy | 3.5.2013 12:07
když tě srazí auto, jak víš, že se tak stalo náhodou? Nědo řekne, že tě srazilo, protože se nemodlíš k pánu bohu, někdo řekne karma, někdo řekne, že si byla příliš pohlcená nějakou činností a potřebovala si zastavit, někdo řekne blbá náhoda.....Ty bys do toho víru nezatahovala a já zase nevím o ničem jiném co máme pro výklad takové události. (nebo tedy vlastně máme - intuici, ale tu nikdo za důkaz brát nebude).
neznámy
neznámy | 3.5.2013 12:21
Chybi mi tam podmet - nic, neco....

Asi jako: Nevi, co je zizen. Kdo? Co?

Rortyho neznam; musim si o nem neco precist.
Domluvit se mozno nemusime, jen si objasime nase uhly vnimani stejneho "bodu" rozhovoru a najdeme kompromis. Nebo ne.
neznámy
neznámy | 3.5.2013 12:21
Kdyby nahoda neexistovala,pak by podle mne neexistovala tato diskuze.
Tato diskuze je dukazem ze nahoda existuje.

Nahoda mozna existuje stejne jako buh.Da se pouzit jako anonymni vinik pro spousty situaci.
neznámy
neznámy | 3.5.2013 12:37
jenže pak přijde statistik a řekne Vám, že některé shluky čísel se v takových algorytmech s určitou menší či větší četností opakují. a ted šmudlo hledej proč.

Selským rozumem se nabízí vysvětlení, že náhoda, nebo teda nahodilost, v sobě taky může už z podstaty nést princip zákonitosti a naopak. něco jako maj asiati jinjang.

Bohužel to ted nemůžu najít, ale určitý americký vědec, který má po světě rozmístěné sondy a denně sbírá vzorky dat, v den útoku na WTC zjistil, že mu křivky naměřených hodnot extrémně vylétly.

A bylo by zábavné se ptát, proč zrovna 11. září bylo na wallstreet uzavřeno nezvyklé množství ochodů, které vycházely z předpokladu poklesu akcií leteckých společností a pojišťoven. ale to už je trochu jiná oblast.
Stránka:
< 1 2 3 4 5 >
 

Poèítam horoskop... Počítam horoskop...