mesiac
Streda, 1.2.2023
Meniny má Tatiana

Voľný pokec - 

Analýza English Proficiency Index

gummibear
gummibear | 9.1.2023 22:25
Moja vlastná úvaha k tomuto 2022 vydaniu: https://www.ef.com/wwen/epi/

K poslednému vydaniu bola pridaná aj štatistika týkajúca sa veku a myslím si, že to veľa vysvetľuje a dotvára celkový obraz, prečo tie ktoré krajiny vedia anglicky lepšie alebo horšie.

Keď sa pozrieme na prvých desať krajín - Holandsko, Singapur, Rakúsko, Nórsko, Dánsko, Belgicko, Švédsko, Fínsko, Portugalsko, Nemecko - zväčša západoeurópske a bohaté krajiny. Myslím si, že sú na prvých miestach aj preto, že sú tam peniaze a teda aj možnosti na štúdium. Okrem toho majú aj viac možností cestovania (oproti chudobnejším krajinám) a teda aj lepšie využívanie cudzieho jazyka.

Chorvátsko je jedenáste. Myslím si, že krajiny bývalej Juhoslávie sú oproti nám lepšie v angličtine aj preto, že nemali takú železnú oponu, resp. blokádu na západ ako bývalé Československo. Srbsko je tento rok avšak dosť pozadu, na dvadsiatomsiedmom mieste.

Poľsko - Poliakov je veľa na západe plus sú dosť veľká krajina a tým pádom majú oproti nám Čechom a Slovákom asi aj viac možností (napr. kníh) na štúdium jazykov.

Slovensko je teraz pätnáste a predbiehame dosť veľa východoeurópskych krajín. Prečo asi? Podľa mňa máme jednoducho viac ambicióznych ľudí a využívame naše možnosti viac. A sme celkovo šikovní asi.

Za nami je Rumunsko, aj Maďarsko. Myslím si, že Maďarsko predbieha Česko kvôli tomu, že maďarčina je viac izolovanejší jazyk lingvisticky ako slovanská čeština. Asi majú Maďari pocit, že jazyky potrebujú viac.

No ale pred Českom je Slovensko, Rumunsko, Maďarsko, Litva aj Bulharsko. Prečo toľko krajín predbieha Česko? Už som sa zmienila o Chorvátsku a Poľsku, ale myslím si, že dôvod zaostávania Česka za Slovenskom, Rumunskom, Maďarskom a Litvou a Bulharskom je ten, že v Česku je jednoducho lepšia ekonomická situácia ako v týchto ostatných krajinách. A teda Česi sa nemusia až tak snažiť o jazyky.

Čo si o tom myslíte?

Poèítam horoskop... Počítam horoskop...