mesiac
Utorok, 22.5.2018
Meniny má Júlia, Juliana
PRVÁ ŠTVRŤ
osvetlených 53% mesiaca
mesiac v znamení panny
meno: heslo:
NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Saturnská skúsenosť - Saturn v 2. dome (časť 3)

Druhý dom je v astrológii najčastejšie spájaný... » viac

SYNASTRIA A PARTNERSKÉ HOROSKOPY (časť 2.)

     V minulej časti sme sa prebrali radix (osobný... » viac

SYNASTRIA A PARTNERSKÉ HOROSKOPY (časť 1.)

    Porovnanie kompatibility dvoch ľudí patrí medzi... » viac

NOVINKY

Profesný horoskop

Profesný horoskop Vám napomôže pri výbere vhodného povolania. » viac

Elekcie - výber vhodného termínu udalostí

Astrologický výber vhodného dátumu a času pre dôležité udalosti. » viac

Snár - výklad snov

Výklady najčastejších snov, význam symbolov v snoch. » viac

Katalóg EZO služieb

Katalóg astrológov, numerológov a iných ezoterických služieb. » viac

Voľný pokec - 

Tradície a zvyky Veľkej noci

damara | 6.4.2017 09:50
Veľká noc pripadá na prvú nedeľu po prvom jarnom splne mesiaca - po 21. marci. Symboly a základné znaky Veľkej noci sú na Slovensku, ale aj inde vo svete baranček, bahniatka, kraslice, zajačik a kríž, pretože symbolizujú znovuzrodenie a plnosť života, obetu a zdravie. Zdravie symbolizuje hlavne voda, ktorou muži ženy polievajú. Takisto šibačka v tradíciach mala význam v tom, že jej úlohou nebolo ženy ponižovať, ale naopak prútik predstavoval krásu, ohybnosť a plodnosť ženy.

Dnešné ženy si však prajú čo najmenej polievačov a šibačov. Sú už tieto tradície a zvyky prekonané?
Dodržiavate ich, alebo sa im vyhýbate?
neznámy » damara | 6.4.2017 10:22
Myslím že vyhýbání souvisí s tím že tato tradice ztratila svůj původní obsah.
Dneska nikdo neprožívá původní smysl tohoto svátku je to jen taková společenská zábava. Často zpustlého charakteru.
neznámy | 6.4.2017 14:34
Akotak ich drží moznosť zárobku (chlapci dnes už v pondelok často ratajú eurače miesto kindervajec, čo je z hľadiska výživy i vyhoda :D) Vianoce sú o darčekoch, Boh Spotreby sa raduje, Veľkej noci novodobá cirkev kresťanská pozabudla dodať tento spotrebný nádych.
Kadishtu » damara | 6.4.2017 14:48
Ono to všechno může být aj jinak. Zvyk péct pečivo do určité podoby (tvaru) může být předkřesťanský. A docela bych tomu i věřila. Každé božstvo (přírodní síla) má své atributy. Tím, že alespoň symbolicky pojíme pečivo daného tvaru, přebíráme část vlastností daného božstva.

Jinak u nás se polévají muži. Zavedla jsem to před 20 lety a zatím úspěšně. ;)
Peter Pan » damara | 6.4.2017 19:35
Ja sa im rad vyhnem. Vacsine zien, ktore poznam sa to nepozdava a ja to respektujem. Navyse mi to pride detinske, sibat a oblievat
neznámy » damara | 7.4.2017 00:47
zatnem zuby a vydržím,,,,však je to pre moje dobro,,,,až na tých opilcov zvládam v pohode a s radosťou-LOL-
diké » damara | 7.4.2017 23:13
Mam o dva a pol roka starsiu sestru. Sibacov bolo teda neurekom, moji aj jej spoluziaci a este aj spoluziaci najstarsieho brata s jeho kamaratmi. Dvere sa u nas nezavreli. V nasej dedine bolo zvykom sibat dievcata haluzkou jalovca. Kto ho pozna vie, ze to picha ako slak-WINKIE-...dodnes netusim co toto je za zvyk. Pamatam si, ze som si vzdy chranila hlavne tvar a vsetky obnazene casti tela som mala ako po osipkach.-SAD-:)
Na velkonocne sviatky mojho detstva a dospievania nerada spominam, pretoze som sa na ne vobec netesila.
Ked som mala takych 10 rokov, tak som sa zamkla pred jednou nebezpecnou bandou v kupelni. Sestra si to zlizla aj za mna...oni sa normalne dobyvali dnu-CONFUSED-... No a ona ma potom tak zmlatila, ze som to uz radsej nikdy nezopakovala...-LOL-
Saffiyah » damara | 8.4.2017 00:08
Velikonoce, stejně jako Vánoce, provázelo a stále provází nepřeberné množství pohanských i křesťanských zvyků, které se někdy zcela prolnuly. Většinou však velikonoční zvyky vycházejí z podstaty života rolníka na zemědělském venkově - byly to svátky jara, kdy se příroda opět probouzela k životu a různými obřady bylo potřeba zabezpečit úrodu a zdar nově nadcházejícího zemědělského roku - to jsou tedy Velikonoce lidové. Dále je možno rozlišit Velikonoce křesťanské a světské.

http://zeny.e15.cz/clanek/domov/velikonocni-tradice-prozradime-vam-na-co-nezapomenout
milan08 | 8.4.2017 07:47
ano len spolocenska zabava.
milan08 » Saffiyah | 14.4.2017 07:16
ano vecsinu zvykov cirkev ukradla.
Gitus » damara | 14.4.2017 07:51
Velku noc mam velmi rada. Pre mna ozaj krasne sviatky.
Kazdy velkonocny pondelok sa zacal poharom studenej vody do postele od otca -SHINY- , a pokracoval niekolkymi ladovymi sprchami od ostatnych polievacov.
Samozrejme sme ich potom vzdy pohostili, naliali za jeden -YUMMIE-
Poctivo sa nechavam polievat kazdy rok,nech som zdrava po cely rok...k tomu este ta krasa vonku...-KISS--HEART- nadhera.
Vodnářka » Gitus | 14.4.2017 09:14
"Polievačku", tento slovenský zvyk opravdu nechápu...-NOOO-..občas ho někdo zkoušel praktikovat i u nás na Moravě, ale u mne teda tvrdě narazili. -WINKIE-

Velikonoce v křesťanském slova smyslu neslavím, beru to jako svátky jara, znovuzrození přírody a všeho tvorstva a nelíbí se mi (jak už zde zaznělo), že si z toho (hlavně pánové) dělají pokleslou zábavu...-ROLL-
mpg » Vodnářka | 14.4.2017 11:56
Veľká noc v kresťanskom slova zmysle má celkom zaujímavé posolstvo, ale to je niečo podobné ako astrológia, kto ju pozná len povrchne povie, že to nesedí, ale keď ju pozná do hĺbky tak zistí, že sedí stále viac a viac vecí, tak je to aj s tým, že keď
spoznáva kresťanstvo (alebo aj iný typ) hlbšie, tak potom to už vidí inak.
Mama bola veriaca a mala doma rôzné náboženské knihy, ja som si to pozerala aj keď som bola ešte školáčka a vtedy ma to nie veľmi zaujalo, ale postupne som nato došla, že napr. Biblia je jedna z kníh, ktoré sa oplatí čítať.
neznámy » mpg | 14.4.2017 12:37
Jaké poselství má umučení a jak se slaví?
Gitus » Vodnářka | 14.4.2017 13:11
Nuz, o tom sa neda polemizovat(alebo da,a nebavi ma to)
Velka noc... je ako Vianoce.
Ludia,dediny,rodiny maju svoje zvyky.Kazdy po svojom a predsa vsetci narovnako.
Velka noc.Polievacka
Ked ju milujes,nieje co riesit.-HEART-
mpg | 14.4.2017 14:15
O tom by sa dalo písať veľa, ale najlepšie to vystihuje veta: "Boh tak miloval svet, že vydal svojho jednorodeného syna, aby nás vykúpil." A Ježiš svojím umučením vykúpil všetkých - bez rozdielu akí práve boli.
Boh poslal Ježiša, aby učil ľudí dostáť sa na správnu cestu, pretože už aj v tom čase bol svet rozdelený a jedna jeho časť išla cestou slúžiacou Zlému. Ježišov život skončil zradením (pripomína sa na Zelený štvrtok), umučením(pripomína sa na Veľký piatok),
a nakoniec zmŕtvychvstaním, ktoré je dôvodom na oslavu, že božie svetlo, láska neumiera.
Keby ľudia žili podľa 10-tich božích prikázaní a zákonov lásky, odpustenia tak by si určite urobili život skôr príjemnejším ako keď podľa nich nežijú a dostanú na cestu bez svetla, ktorá vyzerá ľahšie, ale nakoniec nekončí dobre.
Správne pochopená viera v Boha je veľmi dôležitá, je to ako základný kameň, ktorý potom ovplyvňuje celé myslenie, vzťahy, prácu atď. a pomôže sa vyhnúť ceste k Zlému
(drogy, alkohol, depresie, krádeže, podvody atď.), kde sa je veľmi ľahké dostať.
Neco » damara | 14.4.2017 16:32
Kouzlo tradic spočívá v individuálním nastavení, které se mění závisle na prostředí,a získává tak stále jinou podobu.Je mnohem hezčí ten pocit, vědět, že někde jsou místa, kde běhají krásné dívky bosé po louce, ogaři je tam v krojích nahánějí, než to organizovat a zároveň prznit někde v Praze 4 :)
neznámy » mpg | 14.4.2017 17:31
-ROLL-
adelaida » damara | 14.4.2017 17:53
Nemám to ráda a vyhýbám se tomu. Nevím, kde berou někteří pánové přesvědčení, že ženy touží po tom nechat se dost často i necitelně obšlehávat od nějakých vožralých chlapů. Jednou jsem takhle dostala od příbuznýho, dost to zabolelo, chytil mě takovej vztek, že jsem mu pomlázku vytrhla a flákla mu ji druhým koncem. Všichni se smáli, ale mě to fakt naštvalo.
Vodnářka » Gitus | 14.4.2017 19:41
Nemyslím, že jsme se zcela správně pochopily.....je mi jasné, že pro věřící mají Velikonoce zcela jinou dimenzi.
A co se týká zvyků - "polievačka" u nás na Moravě tradici nemá.
Rok co rok u nás na vsi však chodí mladí chlapci s tzv. klapáním (nahrazovalo to zvonění zvonů, které odletěly do Říma). To mi přijde smysluplnější, než polévání ženských ledovou vodou.
Stránka:
1 2 3
 

KOMUNITA

Príď sa podeliť o svoje názory, myšlienky a pocity na náš originálny chat, či diskusné fóra! Spoznaj kopec fajn ľudí, pričom s každým z nich si môžeš porovnať horoskop, prečítať si jeho stručnú astro charakteristiku (a tým lepšie pochopiť jeho osobnosť), alebo si podľa vyhovujúcej konštelácie horoskopu nájsť spriaznenú dušičku, ktorej sa len tak ľahko nezbavíš (a ani ona teba :-)

Najnovší používatelia:
horoskopy Marusija horoskopy Iva94 horoskopy Gucky horoskopy Diana Bartakova horoskopy bblmw horoskopy Prometheus horoskopy kocka48 horoskopy Marymary horoskopy Milunka horoskopy habibti horoskopy Laesus horoskopy hombre

horoskophoroskophoroskop Vo všeobecnosti sú ľudia citlivejší na svoje ego a osobu. Hlavne autority (šéf, otec...) ovládne kolísavá nálada, tak im nebrnkajte zbytočne na nervy. Potlačené inštinkty dostanú zelenú, takže sa viac kontrolujte a dajte si pozor pred okolím.

horoskophoroskophoroskop V spoločnosti sa prebudí záujem o abstraktné a humanitárne témy, preto ideálny čas na návštevu, či organizovanie umeleckých, duchovných a sociálnych programov. Ľudia sú viac naladení na diskusiu o skrytých, okrajových oblastiach života.

horoskophoroskophoroskop Síce vo vzduchu cítiť trochu rezervovanú náladu, ale na druhú stranu môžete pobudnutím o samote prečistiť svoj emocionálny svet. Ak máte problémy, skúste pomoc hľadať skôr u zrelších, skúsenejších ľudí.

Rozvod / Rozchod Rozorvaný duševný stav, strach, zmätok, pokus o nezávislosť. Jedná sa o neželané rozdelenie mužského a ženského princípu, rozumu a emócií, o pretrhnutie harmónie tela... viac »

Priateľ / Frajer / Partner/ Milenec Predstavuje pudového animusa, čiže zmyslovú mužskú stránku vašej osobnosti. A v neposlednom rade odzrkadľuje aj nevedomé pocity prežívané voči partnerovi. V astrológii... viac »

Hora / Kopec Aby sme na horu vystúpili, potrebuje zo seba vydať veľa energie. A nesmie nám pri tom chýbať vytrvalosť, odolnosť a odhodlanie. Ako odmenu zato dostaneme výhľad na... viac »

Počítam horoskop... Počítam horoskop...