mesiac
Sobota, 20.7.2024
Meniny má Iľja

Stručný úvod do astrológie

Čo je to astrológia

Astrológia je drvivou väčšinou chápaná ako paveda, alebo len veľmi plytko. Stáva sa, že aj známi astrológovia sa v zásadných veciach o astrológii mýlia, alebo rozchádzajú v názoroch. V prvom rade, astrológia netvrdí nič o konkrétnych hmatateľných udalostiach a veciach. Ak by dokázala predpovedať konkrétne veci, tak by sa dalo asi vypočítať ktorý vtáčik, kedy preletí z jedného mesta do druhého a presné súradnice, na ktorých miestach sa počas letu vykaká. Treba sa na to pozrieť až z takéhoto krajného pohľadu, aby sme si uvedomili o čom sú konkrétne udalosti. Jedna vec sú konkrétne udalosti, ktoré v konštelácách nie sú nikde napísané a druhá vec je čo sa skrýva za konkrétnou udalosťou. v postaveniach je napísané práve to čo je za tým čo sa možno stane. Niekomu napríklad spodná voda podmyje a zrúti jeho obrovský a drahý dom a niekto sa zase stretne v kaviarni s určitou slečnou a viac sa už nikdy neuvidia. Na prvý pohľad vyzerá prvý príklad katastroficky a druhý triviálne. Ale čo je skutočná katastrofa? Udalosť, ktorá sa udeje v konkrétnom svete? Tomu človeku so zrúteným domom to možno iba nahralo do karát jeho momentálnej situácie a tomu druhému sa zrútil svet. Čo je teda to čo sa v skutočnosti stalo? Odpoveďou je forma a obsah. Forma je to hmotné, zmyslami vnímateľné a racionálnym rozumom pochopiteľné – udalosť, a obsah/podstata tej udalosti to je to o čom nám napovedá astrológia. Všetko čo sa v našom vnútri udeje súvisí s naším vnútorným osobnostným, duchovným vývojom. Teda ani konkrétne myšlienky, ale len ich esencia. Mnoho vecí, do ktorých dokáže astrológia vidieť vyzerá až tak presvedčivo, že človek mylne naberá dojem, že hovorí o konkrétnych veciach. Často krát sa dajú odhadnúť v dosť presných rysoch udalosti a niekedy aj uhádnuť konkrétne veci, ale v skutočnosti ide len o ich esenciu, ktorú nám ukazuje astrológia. A tá esencia – podstata je to čo potrebujeme pochopiť, uvedomiť si veci, o ktorých sme možno ani sami netušili a spracovať tento obsah vo svojom vnútri, aby sme sa pohli ďalej na svojej ceste seba uvedomenia. Takže proces, ktorý sa deje v našom horoskope prostredníctvom mnohých cyklov hovorí o rozvoji vedomia. Tento rozvoj sa deje prostredníctvom zmesi kozmických kvalít premietaných v čase a priestore, ktoré v hmotnom svete vnímame ako osud. Mnoho vecí v našom živote vyzerá ako bežná s ničím nesúvisiaca udalosť a chápeme ju ako oddelenú samostatnú vec, ktorá sa udiala náhodou, alebo možno aj nie, ale podstata, vnútorný obsah tej udalosti zostáva pred nami hlboko ukrytý. 

Tri základné symboly celej astrológie

Boli už spomenuté kruh a polkruh, duch a duša, symbol vedomia (nekonečného/nerozvinutého) a nevedomia, alebo Slnka a Luny. Je to základná polarita jinu a jangu. Táto polarita je ďalej symbolicky vyjadrená v konflikte. Tento konflikt nastane ak sa ďalej rozbije základná polarita a zdvojnásobí sa do štyroch elementov, ktoré predstavujú vzájomné napätie medzi sebou. Toto napätie a utrpenie je ukryté v symbole kríža, ktorý vlastne predstavuje symbol hmoty. Kruh predstavuje jednotu a večný raj, v ktorom žije večné vedomie, polkruh je oddelenie a vyhnanie z raja a kríž je riešenie tohto konfliktu na zemi. Na zemi sa deje všetko to utrpenie a hľadanie cesty späť.

Ak si poriadne uvedomíme ako vyzerajú symboly všetkých základných planét, zistíme, že kompletne všetky sú zložené len z týchto troch základných symbolov a z ničoho iného. Symboly niektorých planét boli mierne modifikované ako napríklad mars. Mars mal pôvodne značku kruhu s krížom navrchu, opačne ako má venuša. Šípka bola použitá  k opisnejšiemu vyjadreniu energie ktorú predstavuje. Saturn má zase v symbole vlnovku na spodku kríža. Niekde je tento symbol jednoduchšie znázornený a vlnovka len polkruhom ako na číslici 5. Každá planéta vo svojom symbole predstavuje buď jeden čistý, alebo určitý vzájomný vzťah týchto základných symbolov.

Zaujímavý je fakt, že v horoskope sú tri najdôležitejšie astrologické prvky a to Slnko, Luna a Ascendent. Lenže Ascendent nie je jeden samostatný bod. Je to len súčasť celku - dvoch základných línií (AC-DC/IC-MC), ktoré tvoria vlastne kríž.

                                                                                                  Jozef Komoň


Poèítam horoskop... Počítam horoskop...