mesiac
Streda, 17.1.2018
Meniny má Nataša
NOV
osvetlených 0% mesiaca
mesiac v znamení vodnára
meno: heslo:
NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Saturnská skúsenosť - Saturn v 2. dome (časť 3)

Druhý dom je v astrológii najčastejšie spájaný... » viac

SYNASTRIA A PARTNERSKÉ HOROSKOPY (časť 2.)

     V minulej časti sme sa prebrali radix (osobný... » viac

SYNASTRIA A PARTNERSKÉ HOROSKOPY (časť 1.)

    Porovnanie kompatibility dvoch ľudí patrí medzi... » viac

Voľný pokec - 

Existuje slobodná vôľa?

Ona » simetra | 12.11.2017 16:58
Ja si myslím, že slobodná vôľa existuje, napriek tomu všetkému čo bolo v článku napísané.
Oni akoby chceli ospravedlňovať zločincov a vrahov - pretože ak slobodná vôľa neexistuje, tak by vlastne ani títo zločinci NEMOHLI za to že spáchali zločin !
Veď predsa aj ak bolo rozhodnutie cca 3 sekundy pred činom, tak kto urobil to rozhodnutie? a z toho by vyplývalo, že to rozhodnutie nebolo neovládateľné ale bolo premyslené, čo je ešte horšie - lebo potom je to úkladný zločin.

O mnohých veciach sa rozhodujeme dlho (aspoň ja áno) niekedy aj celé dni, týždne, mesiace a nielen tri sekundy pred skutkom, a predsa sa o nich rozhodujem ja a nie niekto iný.

Napríklad samovražda je prejavom slobodnej vôle - pretože ak človek nevidí východisko zo situácie v ktorej sa ocitol, tak ešte môže urobiť takéto gesto slobodnej vôle.
Ale nechcem týmto obhajovať samovraždu - vždy sa má hľadať lepšie východisko z problémov. Je to však prejav slobodnej vôle.
belial » simetra | 12.11.2017 17:38
no ja ju mám,,,no možno je to ako s pravdou,,,,,však uvidíme
alien5 » simetra | 12.11.2017 17:58
tú stránku poznám naučila ma na všetko kriticky pozerať. Tiež si myslím, že slobodná vôľa neexistuje a všetko je dopredu dané, sme iba figúrky, ktoré odriekajú naučený text

PS napadlo ma že aj biblia to potvrdzuje:

Preto si medzi sebou povedali: „Netrhajme ho, ale losujme oň, čí bude!“ Aby sa splnilo Písmo: „Rozdelili si moje šaty a o môj odev hodili lós.“ A vojaci to tak urobili. - chudáci nemali na výber

Oni mu povedali: „narodí sa V judejskom Betleheme, lebo tak píše prorok:
mpg » Ona | 12.11.2017 18:25
Mne sa najviac pozdáva ako slobodnú vôľu vysvetľuje sv.Pavol :
"Všetko je dovolené, ale nie všetko prospešné.
Všetko je dovolené, ale nie všetko buduje. "
To znamená, že pri rozhodovaní a uplatnení slobodnej vôle si treba najprv uvedomiť, čo toto rozhodnutie prinesie a či bude v súlade napr. aj s Desiatimi Božími prikázaniami.
Napr. V. prikázanie - Nezabiješ! znamená, nezabíjať iných ale ani seba, a malo by sa dodržiavať, lebo pri jeho porušení sa dostane do problémov - pri zabití iných to nezostane bez odhalenia a seba - tým si sám pripraví problémy do budúceho života.
Alebo VII. prikázanie - Nepokradneš - tam si tiež pripraví sám sebe problémy do budúcna - ako napr. aj niektorí politici. A tak by sa dalo pokračovať.
voltaire » simetra | 12.11.2017 19:08
slobodna vola je zrejma nie uplne slobodna vo vsetkychaspektoch zivota.koknkretne zalezi od zazitkov.
simetra » voltaire | 12.11.2017 19:35
Od zážitkov?
Tomu nerozumiem, vysvetli to, prosím.
simetra » Ona | 12.11.2017 19:43
Citujem: "Inými slovami, je mylné tvrdiť, že pokiaľ neexistuje slobodná vôľa, niet dôvodu trestať zločincov, len preto, že v konečnom dôsledku za svoje činy nie sú zodpovední. Vonkajšími vplyvmi ľudské správanie napriek tomu možno meniť – napríklad trestom."

K čomu dodám, že ani tí, čo súdia a trestajú nemajú slobodnú vôľu, takže nemôžu konať inak.

K tým rozhodnutiam: "Ako aktívny činiteľ sme iba časťou svojej mysle, vystavení na milosť a nemilosť jej ostatným súčastiam. Môžeme robiť to, čo sa rozhodneme urobiť. Ale nemôžeme sa rozhodnúť, čo sa rozhodneme urobiť. Rovnako si nemôžeme vybrať, čo si vyberieme."

Samovražda. Brať samovraždu ako akt slobody, aj keď "iba" ako gesto...no neviem, neviem :)
simetra » alien5 | 12.11.2017 19:46
Mne to potvrdzuje úplne všetko, čo sa deje.
voltaire » simetra | 12.11.2017 22:48
klud.zijes len to co ti vedomie dovoluje?asi nie ale kde je ten zvysok?to nieje len nevedomie...medzi tym su rozne fazy mozgu(exaktne meratelne)napr.osudove veci slobodnou volou neoplyvnime.pokial vsak dokazes rozumiet zalezi od toho co uz mas zazite.prikladov je vela...uz
simetra » voltaire | 13.11.2017 20:21
Tak a teraz nechápem zas tomu, prečo máš v profile uvedené ako životný postoj fatalista :)
Ona » mpg | 13.11.2017 20:23
Áno, súhlasím s tým
voltaire » simetra | 13.11.2017 20:28
to tam mam?co to je za postoj?
Modrá » simetra | 14.11.2017 10:16
Takže čo si pod tým napísaným predstavuješ? :-)
Že je to mozog, kto rozhoduje ako sa píše v texte?
Ja si myslím, že impulzy vychádzajú z nezvedomenej hlbky osobnosti a tých pár sekúnd je proces zvedomovania, sformovanie myšlienky. Je to pre mňa akurát potvrdením, že nevedomie je základ a to čo z neho vypláva na povrch, dostáva myšlienkovú formu. Myšlienková forma je len škrupina, alebo hladina. Nie je to osobnosť, ktorá rozhoduje.
Nič zvláštne pre mňa, ani nijaké nečakané odhalenie. A už vôbec nie potrvrdenie fatality.
simetra » Modrá | 14.11.2017 11:16
Pre Teba je nevedomie sloboda??
simetra » voltaire | 14.11.2017 11:17
Už som Ti raz napísala, že si čudný a stojím si za týmto mojim postojom. Ale fajn, že taký si :)
Modrá » simetra | 14.11.2017 11:35
Áno, ale v inom chápaní ako je to štandartné psychologické.
Nevedomie ako ešte nesformulované vedenie a poznanie. Toto nezvedomené, nesformulované poznanie je podľa mňa základom všetkého. Z neho sa formujú a vyskakujú do vedomia bublinky myšlienok. Z niekoľko sekundovým opozdením. :-)
Čo sa týka slobodnej vôle, alebo fatalizmu... Nie áno a nie, ale nielen ale aj.
Modrá » simetra | 14.11.2017 11:50
Alebo ešte trochu inak... pojmy ako nevedomie, alebo ego a mnohé iné sú vnímané v obmedzenej forme a negativizované. Ale rozsah týchto pojmov je omnoho širší ako sa chápe bežne.
neznámy » Modrá | 14.11.2017 13:01
Nevedomie ako ešte nesformulované vedenie a poznanie.

Co když je tomu naopak? Vědění a poznání jako ještě nerozpuštěné nevědomí?
Vesmír je chaos v němž plavou zárodky struktur.
Samozřejmě že z lidského pohledu upřednostňujeme cíl poznávat vědět.
Ale to je jen náš lidský omezený záměr. Naše přání které bývá současně i našim prokletím a příčinou nevědomosti neboť zdrojem oddělenosti??

8 Čím více moudrosti, tím více mrzutosti;
kdo množí vědění, množí žal.
Kniha Kazatel
neznámy » simetra | 14.11.2017 13:13
Asi bude poměrně důležité správně určit, identifikovat prožívajícího a prožívané. Této svodobné či nesvobodné vůle.
Potřebujeme zjistit kdo zažívá tuto kauzalitu. Možná že je to tentýž kdo dává všemu i příležitost zažívat celek jako syntézu jednotlivých nesvobodných fragmentů našeho já.
V dosažení celistvosti se může náhled na svobodnou vůli různit, od pohledu kdy uvažujeme o svobodné vůli obyčejného otroka smyslů, vášní..
Nejspíše je zapotřebí poznat krále, stát se králem, abychom poznali jak chutná doopravdy svobodná vůle.
Svobodná vůle je především tedy asi vztažena na zodpovědnost za celek.
Otázkou asi tedy nebude zda svobodná vůle je či není anebo v který časový okamžik vzniká, ale spíše bude otázkou zda jsme schopni, připraveni svobodnou vůli unést. Protože svobodná vůle není stav high po dobrém matroši, stav svobodné vůle je stav integrace(syntézy) lidského v božské anebo naopak.
Stránka:
1 2
 

KOMUNITA

Príď sa podeliť o svoje názory, myšlienky a pocity na náš originálny chat, či diskusné fóra! Spoznaj kopec fajn ľudí, pričom s každým z nich si môžeš porovnať horoskop, prečítať si jeho stručnú astro charakteristiku (a tým lepšie pochopiť jeho osobnosť), alebo si podľa vyhovujúcej konštelácie horoskopu nájsť spriaznenú dušičku, ktorej sa len tak ľahko nezbavíš (a ani ona teba :-)

Najnovší používatelia:
horoskopy issey horoskopy marycon horoskopy Silentium horoskopy christinne horoskopy Taninuška horoskopy anna2801 horoskopy capusikpd horoskopy Khalia horoskopy Quiksinocka horoskopy pamira horoskopy Petr9 horoskopy kozoroh_91

Z katalógu ezoterických služieb:
registrácia zdarma »

Tibetské spievajúce misy a misky - eshop a informácie
E-shop špecializovaný na tibetské spievajúce misy, bohatý výber kvalitných himalájskych tepaných mís všetkých...

horoskophoroskophoroskop Zvýšenie estetické cítenie prispeje k vyššej spokojnosti pri nákupoch, či návšteve kultúrnych akcií a kozmetických salónov. Terajšia pohodová a priateľská atmosféra osvieži všetky milostné, rodinné a spoločenské záležitosti.

horoskophoroskophoroskop Hlboko potlačené inštinkty a podvedomé sklony dostávajú zelenú, čo môže síce zvyšovať kriminalitu a zintenzívňovať patologické stavy, ale tiež to vedie k väčšej spontánnosti a k ľahšiemu vyjadrovaniu pocitov. Ego ľudí je teraz viac háklivejšie.

horoskophoroskophoroskop Medzi ľuďmi pocítite viac priateľských gest a láskavosti, čím dokážete ľahšie nadviazať nové kontakty. Chuť baviť sa a vychutnávať si život praje všetkým spoločenským akciám. Potešte svoje zmysly umením, či dobrým jedlom.

Jaskyňa Podobne ako brloh, nora, či diera je symbolom ženského lona, odtiaľ všetci pochádzame. V Tibete a Indii býva sídlom rôznych duchovných majstrov, ktorí v nej meditujú a... viac »

Autobus / Autobusy Prostriedok spoločenského správania. Ak ho vidíme v snoch pričasto, mali by sme viac pomýšľať na vlastný individuálny rozvoj. Autobus symbolizuje nútený styk so... viac »

Pes / Psy Predstavuje naše inštinkty a pudy a tiež často aj vlastnosti ako vernosť, lojalitu a ochranu (hlavne emocionálnu). Typ, veľkosť, farba a správanie psa je zrkadlom... viac »

Počítam horoskop... Počítam horoskop...