mesiac
Nedeľa, 22.9.2019
Meniny má Móric

Voľný pokec - 

Vedomie

simetra
simetra | 2.9.2019 18:48
Hon za podstatou vědomí je jediná věc, co má smysl, říká Jiří Horáček"Ako to je s našim vedomím? Alebo jednoducho s Vedomím?

Možná odpoveď sa naskytá v nasledujúcom rozhovore

https://video.aktualne.cz/dvtv/horacek-vedomi-si-z-reality-jen-vybira-nezname-jeho-podstatu/r~e635959cccb311e99ec9ac1f6b220ee8/?fbclid=IwAR3Sap52ROIXokcnz5rd5Oygdf3gJdfXXVZ-nGNr-Y1c3_nQkgU09aKRf_8
Levanta
Levanta » simetra | 3.9.2019 09:23
Zaujímavý rozhovor,tak posúvam vyššie, nech sa téma nezroluje dole. :-)

A aby som aj niečo napísala, vynorilo sa mi z mysle pár vecí.
Indiáni nepochybujú o tom, že všetko je naplnené vedomím a preto vnímajú ako živé všetko, aj predmety na rozdiel od západnej kultúry, ktorá vníma prostredie zväčša ako prázdne.
Druhá vec, opäť Indiáni. Kdesi som čítala, že prvé Kolumbove lode popisovali ako zvláštne oblaky, ich mozog sa musel naučiť vidieť, čo to sú lode s plachtami.
Spomenula som si aj na jeden moment s Moojiho satsangov, pár videí som videla v minulosti a práve toto mi utkvelo v pamäti.
Hovoril o mužovi, ktorý prišiel k nemu a hovoril, že sa nemôže radovať, lebo celý život zažíva utrpenie.
Mooji mu odpovedal... Nie, ty svoje zažívanie celý život podfarbuješ utrpením.
hanga
hanga » Levanta | 3.9.2019 12:12
akurát čítajúc Hillmanovu esej o duši sveta, ktorý sa snaží do psychológie navrátiť práve toto vnímanie duše sveta, znova oduševniť svet vecí opierajúc sa ale o naše korene, o korene našej (západnej) kultúry, teda mysliteľov starovekého Grécka, čítajúc túto esej som si uvedomovala presne to čo píšeš, toto indiáni práve nikdy nestratili...

veľmi odporúčam túto útlu knižku, napísanú v 1992, zdá sa mi, že je čoraz akutuálnejšia https://www.databazeknih.cz/knihy/mysleni-srdce-a-duse-sveta-163563
Levanta
Levanta » hanga | 3.9.2019 12:37
Minule mi napadlo také niečo, že častokrát sa stáva, že havarujú nové autá, niekedy aj pri ceste z predajne, nie vážne, nejaké plecháriny, ale stáva sa to. Dosť ľudí vníma svoje auto ako niečo živé, priateľa, možno to pripomína vzťah jazdca ku koňovi.Niektorí ľudia dávajú svojim autám mená.
Také auto je niečo, čo vnímať ako živé možno len ťažko. Je to súbor nejakých technických súčiastok a plechu a predsa je možné tento predmet oduševniť, alebo vnímať akoby mal vedomie. Akoby mladé neskúsené auto bez vzťahu k šoférovi bolo menej spoľahlivé ako zabehnuté auto. Toto je len taký príklad, ktorý je už riadne pritiahnutý za vlasy.
Tak ako vidím svet, Vedomie vnímam ako jedno, len diferencované na čiastočky, ktoré ale i tak spolupracujú. Čo je oživené, to má nejakú úroveň vedomia a nejako so mnou súvisí.
Táto téma, čo to je Vedomie, je nekonečná, rozširovať sa dá len pomocou rozširovania vedomia z malým v. A mne to príde ako premenlivá veľká hra, v ktorej vystupuje a zaniká čokoľvek behom okamihu asi ako keď sa trbliece veľká snehová pláň. :-)

Počítam horoskop... Počítam horoskop...