mesiac
Sobota, 27.4.2024
Meniny má Jaroslav

Oznamy a akcie - 

500 rokov Oltára V Levoči

damara
damara | 13.4.2017 09:19
Chrám sv. Jakuba v Levoči (v roku 2015 vyhlásený za Baziliku minor) patrí medzi najväčšie gotické chrámy na Slovensku. Je to živý chrám a veriacim slúži denne na bohoslužby už vyše 700 rokov ako farský kostol bývalého slobodného kráľovského mesta Levoče. Má bohatú históriu a je klenotnicou mnohých umeleckých pamiatok. Svedčí o tom aj fakt, že je trojnásobnou národnou kultúrnou pamiatkou. Okrem samotného chrámu ďalšou národnou kultúrnou pamiatkou sú diela známeho stredovekého rezbára Majstra Pavla z Levoče a diela barokového zlatníka Jána Szilassyho. Kostol je zasvätený sv. Jakubovi staršiemu, Apoštolovi, ochrancovi bojovníkov, pútnikov a robotníkov, ktorého si uctievala celá stredoveká Európa. Jeho sviatok sa slávi 25. júla. V ten deň sa v minulosti konali v Levoči veľké výročné jarmoky. Rímskokatolícky farský kostol sv. Jakuba patrí k najvýznamnejším pamiatkam sakrálneho umenia na Slovensku. Najobdivovanejší je hlavný oltár, ktorý je súčasne najvyšším gotickým oltárom na svete a jeho autorom je známy neskoro gotický rezbár Majster Pavol z Levoče. Oltár meria 18 metrov a 62 centimetrov. Okrem gotického oltára je národnou pamiatkou aj dielo Jána Szilassyho - monštrancie, kalichy a iné bohoslužobné predmety vyzdobené emailovým a tepaným dekorom, vykladané drahokamami a českými granátmi z druhej polovice 18. storočia. Toto dielo bolo vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku roku 1992.
O samotnom Majstrovi Pavlovi z Levoče sa nievie takmer nič – ani to, kedy a kde sa vlastne narodil.
Výnimkou je len známy nápis na Urbanowitzovom epitafe dokumentujúci Pavlovo autorstvo hlavného oltára v chráme sv. Jakuba. O jeho životných osudoch sme len veľmi málo informovaní, pretože levočský mestský archív asi 10 rokov po jeho smrti vyhorel.
neznámy
neznámy » damara | 13.4.2017 15:15
Levoča -HEART-
Dlouho jsem tam nebyla, zkusím se podívat po nějaké fotce. Vzpomínám, že chrám se tehdy opravoval.
neznámy
neznámy » damara | 14.4.2017 14:56
rozmýšľam,že by sa mi zasa vyplatilo tam zájsť,,vďaka za inšpiráciu:)
neznámy
neznámy | 14.4.2017 20:38
Prošla jsem foto. Nostalgie. Opravdu krásné centrum. Kostel.
Akorát netuším, jak přidávat foto. Jdu pátrat,snad pak upravím. Anebo spíš ne. -BLUSH-
milan08
milan08 » damara | 12.6.2017 06:32
davno om v nom nebol.
marcie
marcie » damara | 12.6.2017 09:53
boli sme tam 2x a obidva razy bolo z nejakej príčiny zatvorené ... tak do tretice to hádam vyjde, rada by som si ho pozrela ... ;)
neznámy
neznámy » damara | 14.6.2017 08:26
Ja som tam bola raz keďže tento chrám patril v minulosti aj evanjelikom tak sme sa tam boli pozrieť :)
V Levoči v roku 1544 v súvislosti s nástupom reformačne orientovaného vedenia mesta a fary nové náboženské učenie zvíťazilo. Na nasledujúcich stotridsať rokov sa Chrám svätého Jakuba dostal do rúk luteránom.....
milan08
milan08 » damara | 27.2.2018 10:56
krasna praca!

Poèítam horoskop... Počítam horoskop...