mesiac
Štvrtok, 13.8.2020
Meniny má Ľubomír

Ľudská duša - 

Úpadok! Úpadok! A katastrofálny!

smilan
smilan | 23.8.2012 19:20
Je pokrokom, že veci intímneho, ba toho najintímnejšieho charakteru, ktoré majú práve pre svoju intimitu zostať skryté, sa odhaľujú pohľadom všetkých? Je pokrokom, že ľudská civilizácia stráca stud? Že stráca stud, ktorého úlohou je chrániť pred upadnutím do zmyselnosti a nečistoty, nehodnej človeka? Je nenormálny ten, komu vystúpi na tvári rumenec studu pri otvorených zmienkach o ľudskej intimite, alebo je naopak nenormálny ten, kto sa ani len trochu nezahanbí pri sledovaní tých najväčších zvráteností? Čo je normálne a čo nenormálne?

V sobotu dopoludnia býva v slovenskom rozhlase relácia Štúdio svet. Hovorí sa v nej o rôznych zaujímavostiach z rozličných kútov sveta. V mimoriadne negatívnom slova zmysle ma tam zaujala reportáž z Veľkej Británie. Hovorilo sa v nej o veľmi úspešnej knihe, ktorá sa momentálne vypredáva neuveriteľným tempom v počte jeden kus za sekundu. A toto tempo vraj nijako nepoľavuje. Ba naopak!

O akú knihu ide? Čo môže byť v dnešnej dobe tak mimoriadne úspešného? Možno už začínate tušiť. Áno, ide o telesnosť. Kniha je napísaná ženskou autorkou a je poňatá ako román pre ženy. Preto ju aj kupujú a čítajú prevažne ženy. Hovorí sa v nej o vzťahu veľmi bohatého muža k študentke a to, čo je na knihe najatraktívnejšie sú rôzne, dopodrobna opisované sexuálne praktiky. Z tohto dôvodu sa mnohé ženy ani neodvažujú knihu čítať na verejnosti, trebárs vo verejných dopravných prostriedkoch, hoci nájdu sa samozrejme aj "odvážne". Kniha je napísaná tak kontroverzným štýlom, že dokonca i muži, ktorí sú už naozaj zvyknutí zniesť čokoľvek, k nej zaujímajú dosť rozpačitý postoj.

Hollywood vraj kúpil od autorky autorské práva za 5 miliónov dolárov a chystá sa natočiť film. Už sa dokonca začína pomaly špekulovať o tom, kto v ňom bude hrať dvojicu hlavných hrdinov. Toľko stručný opis reportáže, vysielanej vo verejnoprávnom slovenskom rozhlase, ktorá mala poslucháčov pravdepodobne zaujať svojou šteklivosťou.

Čo vy na to priatelia? Aký máte na vec názor? Je podľa vás normálne a žiaduce vydávať podobné knihy a zverejňovať takéto reportáže vo verejnoprávnych médiách?

Môj osobný názor je nasledovný: Táto rozhlasová reportáž je dokonalým obrazom súčasnej zvrhlej a zvrátenej doby! Doby, v ktorej sa veci spojené s ľudskou telesnosťou až agresívne nehanebným spôsobom stavajú do popredia. Počnúc módou, cez časopisy, knihy, divadelné hry, filmy, internet až po rôzne prezentácie tých najzvrhlejších a najzvrátenejších praktík.

To čo sa deje v oblasti vyzdvihovania ľudskej telesnosti nie je normálne. Je to abnormálne, i keď keď je všeobecnou snahou prezentovať to ako pokrok. Ako úplnú otvorenosť a postupné, zdravé odstraňovanie akejkoľvek prudérie. Veď to, o čom sa v minulosti naši "zaostalí" predkovia neodvažovali ani hovoriť, o tom sa dnes hovorí úplne otvorene, ba úplne otvorene sa to ukazuje trebárs vo filme, na internete a podobne. A to je predsa pokrok! Pokrok, spočívajúci v úplnom odkrytí a odhalení všetkých tabuizovaných tém.

Je to ale naozaj pokrok? Je pokrokom, že veci intímneho, ba toho najintímnejšieho charakteru, ktoré majú práve pre svoju intimitu zostať skryté, sa odhaľujú pohľadom všetkých? Je pokrokom, že ľudská civilizácia stráca stud? Že stráca stud, ktorého úlohou je chrániť pred upadnutím do zmyselnosti a nečistoty, nehodnej človeka? Je nenormálny ten, komu vystúpi na tvári rumenec studu pri otvorených zmienkach o ľudskej intimite, alebo je naopak nenormálny ten, kto sa ani len trochu nezahanbí pri sledovaní tých najväčších zvráteností? Čo je normálne a čo nenormálne?

Ľudstvo sa v sebe všemožne snaží udusiť cítenie studu, ako niečo, čo už v živote moderného človeka nemá nijaké miesto. Hranica studu je modernou dobou posúvaná čoraz nižšie a je snahou túto hranicu odstrániť úplne. Odstrániť podobne, ako sme odstránili hranice medzi štátmi v Európskej únii. Až potom nastane sloboda! Skutočná sloboda, v ktorej si budeme môcť i v oblasti ľudskej intimity robiť čo len chceme. Voľne a slobodne! Bez hraníc! Bez tiesnenia spiatočníckym studom! Už sa nebudeme červenať! Budeme otvorení úplne všetkému a všetko nám bude dovolené. Dovolené bez studu a najmenších výčitiek svedomia.

Toto je cesta, ktorou sa ľudstvo rozhodlo kráčať, avšak je to cesta do záhuby. Cesta úpadku totožná s rozkladom elementárnej ľudskosti a ľudskej dôstojnosti. Prečo? Lebo jedným zo Zákonov tohto univerza je Zákon tiaže, v účinkoch ktorého všetko ľahké stúpa nahor a všetko ťažké klesá nadol. A to nie len na fyzickej úrovni, ale aj na úrovni duševnej.

Čo je teda na duševnej úrovni ľahké a preto to môže stúpať? To čo je čisté a ušľachtilé. A čo je v duševnej rovine ťažké a preto to musí klesať? To, čo je temné a nízke. Deju stúpania nahor sa hovorí vzostup a deju klesania nadol sa hovorí pád. Pád, alebo úpadok!

Vesmírnemu Zákonu tiaže podlieha všetko, čo sa nachádza na tejto zemi. Podlieha mu svet fyzikálny, ale aj svet duševný. Z poznania účinku tohto jednoduchého Zákona celkom logicky vyplýva, že iba to, čo je čisté a ušľachtilé môže kráčať cestou vzostupu. Naopak to, čo je temné a nízke musí kráčať cestou k úpadku.

A teraz zásadná otázka: Kam kráča toto ľudstvo? Nahor k vzostupu, alebo nadol k úpadku? Spejeme k šťastiu, spokojnosti, mieru a harmónii, alebo je náš život naplnený nespokojnosťou, stresom, zlými vzťahmi či strachom o prežitie?

Kto by mal predsa len pochybnosti o tom, kam to vlastne spejeme, nech sa pozrie do dennej tlače, alebo si vypočuje správy. Najčastejšie skloňovanými slovami v nich sú slová kríza a recesia. Recesia, čo v preklade znamená úpadok.

Zákon tiaže, zakotvený v chode univerza nás teda s chladnou dôslednosťou tlačí presne tým smerom, ktorý sme si vybrali. Tlačí nás k úpadku!

No a knihy podobného charakteru, ako bola tá, spomínaná na začiatku, sú strojcami tohto úpadku. Sú klincami do rakvy ľudstva. Sú niečím, čo znečisťuje a špiní vnútorný život ľudí a tým zaťažuje zem a strháva ju k úpadku. No a žiaľ, podobnej nečistoty je všade okolo nás obrovské množstvo a práve pre to je dôvod, prečo to s nami ide tak prudko nadol. Nadol až na samé dno, kde nás čaká skaza.

Vyhnúť sa úplnej skaze, kam smerujeme je podľa Zákona tiaže možné iba príklonom k tomu, čo povznáša. Čo povznáša k čistote a ušľachtilosti. Jedine tadiaľto vedie cesta k vzostupu. Nie je jedno, na čo sa pozeráme, čo cítime, ako cítime, ako myslíme a čo hovoríme. Ak sa v tom totiž zachvieva čistota a ušľachtilosť, stávame sa tým strojcami lepšej budúcnosti ľudstva i svojej vlastnej.

Ak je to ale plné nízkosti a nečistoty, stávame sa strojcami a tvorcami úpadku, smerujúceho ku skaze. K zničeniu ľudstva i nás samotných, lebo podľa vesmírneho Zákona tiaže nič iného nie je vôbec možné.

http://kusvetlu.blog.cz/ v spolupráci s M.Š.
neznámy
neznámy » smilan | 23.8.2012 20:06
A myslíš,že je náhoda,když se taková kniha nejvíc prodává tam,kde se intimní věci staletí tabuizovaly ?

Zkus přinést Playboy nějakému přírodnímu kmenu a uvidíš,v čem se liší reakce člověka s přirozeným vztahem k sexualitě a člověka,který dostal rákoskou při pouhé zmínce...;)
neznámy
neznámy » smilan | 23.8.2012 20:56
Co tě nutí číst nebo sledovat recenze na romány pro ženy? Nepřijatelnější pro muže už může být snad jen všudepřítomná reklama na Clavin -WINKIE-
neznámy
neznámy » smilan | 23.8.2012 22:05
Povazujete aj prdenie za veci intimneho charakteru a povazujete aj zeny, ktore si "uvalia" v pritomnosti muza za "nemravne"?
neznámy
neznámy » smilan | 23.8.2012 22:12
Ahoj, Smilan,
názory síce prezentuješ cez články, ktoré pôsobia puritánsky, ale obyčajne v nich naozaj upozorňuješ na otázky dotýkajúce sa bežného ľudského života.

Neviem však, či sa dá s týmto článkom celkom súhlasiť, podľa mňa skôr nie, ako áno. Otvorenosť k tabuizovaným témam je podľa mňa skôr erupciou predošlej socialistickej doby (nie odrazom novej doby), v ktorej stáli krepované bábky v čiernom na jednej strane a v bielom na strane druhej.
Skryté témy, ktoré sa už predtým vynárali v prirodzenom vývine (vo viacerých literárnych prúdoch ešte pred prvou svetovou vojnou), boli násilne odsunuté a touto (podľa článku, ktorý uvádzaš ľudstvo degradujúcou) tematizáciou dosahujú pravdepodobne (myslím si-WINKIE-) svoju konečnú, asi už gýčovú podobu. Gýčom chápem preexponovanú krásu, kde kvantita vládne na úkor kvality. Môžeš mi veriť, že takejto literatúre minimálne polovica populácie absolútne nebude venovať svoju pozornosť a údaje o množstve predaných výtlačkov sú len trhovou taktikou, nakoľko takéto telesné zážitky sa knižne prežijú veľmi rýchlo...
Ľudia budú určite časom hľadať nové formy vyjadrenia aktuálne sa rozvíjajúcej situácie, ale táto kniha tam nebude mať priestor, pretože to, čo práve v týchto chvíľach spadá do bulvárnej, gýčovej a, žiaľ, často aj duchovnej literatúry je už poznané a pretrepané vo všetkých možných podobách.
V moderných časopisoch ohovárajú už aj menej známe osobnosti, dôležité je dnes to, či je vôbec ešte o kom točiť a že sa ešte ľudia stále chytajú (podľa mňa už nie dlho). V gýčových románoch sú už opísané také erotické praktiky, že pre človeka, ktorý hľadá vo vzťahu aspoň zrnko lásky a nehy (ktoré k telesnému kontaktu potrebuje takmer každý a to už po veky vekov), môžu takéto subjektívne predstavy akurát rozosmiať, pretože sú skôr výrazom nedostatku a nezrelosti, ako skazenosti, nech už sa autorka pýri ako chce. No a v duchovných knihách modernej doby dostaneš toľko návodov, ako žiť šťastne a bez ega, že by z autorov a ich nasledovateľov mohli vzniknúť nové rády čestných svätcov, a tým aj nová cirkev a vôbec - Nová zem. Nikto by nemyslel, nikto by necítil, všetci by sa vznášali ponad biednu myseľ a nepotrebovali by už žiadne potreby. Áno, tu by už človek padol a prišiel nadčlovek:)
Inak podobných kníh už tu bolo, ale aspoň formálne zaujímavých. Napr. Henry Miller - Sexus. Aj tieto knihy boli dlho zakázané, ale neskôr sa k ľuďom predsa len dostali a čo sa nám stalo? Takmer nič, sme skoro takí istí, ako sme boli, či už nad sebou premýšľame viac, alebo menej. Ideme ďalej, v prirodzenej línií vecí, riadenej neznámou vnútornou súvislosťou - inteligenciou.
A to nepripomínam "predhistorické obdobie" a vôbec to, čo bolo predtým, kým nebola zadefinovaná morálka. Veď ešte v starom Babylone existovalo čosi podobné ako zákon prvej noci.

Svet sa pre jednu knihu nezrúti, baba proste chcela písať a trafila klinec po hlavičke, vedela čo dať na papier, aby zarobila. Ak máš ty a tvoje okolie iné hodnoty, nemusí ti to robiť žiadne starosti, takúto knihu si nemusíš všímať:)
dr. Faustroll
dr. Faustroll | 23.8.2012 22:36
myslím, že bychom měli aspoň kus přečíst, než budeme soudit. Téma sexu je dnes už tak zbanalizované, že to málokoho rozruší. Jde o něco jiného: jak je to napsáno, je to literatura, nebo škvár.

Pamatuji na hádky z první poloviny 60. let zda je hrabal sprosťák, nebo ne. Přitom je to úžasná literatura, sprosťačinky tam nevidět. zato prý o nevydání nějaké knihy rozhodlo to, že tam soudružka narazila na slovo podprsenka, pravda, bylo v Sojůzu na přelomu 50. a 60. let

Henry Miller je skvělá literatura ostatně byl to Rudhyarův přítel, psal si s ním a na obálkách Rudhyarových filosofických knih bývá pochvalný textík od Henry Millera

nebo ten Rablaise a jeho Gargantua a Pantagruel
neznámy
neznámy » dr. Faustroll | 23.8.2012 23:32
Súhlasím, že by bolo dobre prečítať, či s jedná o literatúru alebo brak.
Predpokladám proste, že brak až také široké zástupy ľudí neosloví, to bolo cieľom toho, čo som chcela povedať.
V rozmere nejakej radikálnej zmeny ľudského správania nespôsobila zmeny ani kvalitnejšia literatúra, ktorá tematizovala tabuizované témy. Nepovedala som, že H. Miller nepriniesol svojské literárne kvality...
Henryho Millera som spomenula, pretože bol formálne invenčný, a jeho knihy boli tiež niekoľko rokov zakázané, ale nezmenili správanie zástupov ľudí, podobne ako aj knihy celkom iného rázu (Dr. Živago), ktoré sa v určitom čase nemohli čítať, ale neskôr originálnym štýlom obohatili literatúru svojej doby a rozšírili dimenzie ľudského chápania..

F. Rebelaise bol predovšetkým nasledovateľom Erazmových myšlienok, hlavne čo sa týkalo odporu voči nerozmernej moci katolíckej cirkvi. Preto aj jeho dielo Gargantua a Pantagruel je poznačené predovšetkým kritikou a iróniou, ktorá pre človeka, ktorý sa "vyzná" odkrýva čo-to z vtedajších podmienok.

Chápem, čo ste chceli povedať. V protiklade by sa to isté dalo povedať aj o Faustiáde Jonáša Záborského. Bol to síce kňaz, ale krásne rebelantský, nestratil svoju hlavu.. Dožil myslím na fare v Maduniciach, hoci mal iné plány, ale jeho dielo (mám na mysli napr. Faustiádu alebo Dva dni v Chujave) si vážim. Ak človek rozumie dobre vtedajším podmienkam a pomerom, v autorovej irónii nájde lepší historický opis, ako v dejinách Slovenska.
neznámy
neznámy » smilan | 24.8.2012 08:58
Som si toto včera prečítal a spomenul som si hneď na postavu zahaleného mnícha v hrubej kapucni zo staršieho českého filmu - Kladivo na čarodejnice -
Ako tam so zapáleným výrazom v očiach prokľamoval, že "ženské lúno je brána do pekel" a podobné radostné hlášky
Hral ho skvelým spôsobom Václav Lohniský a vyzeral veľmi presvedčivo...ibaže on to len hral....
Sarjer
Sarjer » smilan | 24.8.2012 09:14
-BIGEYE-:) kde se dá ta kniha sehnat??-COOL-
sokrates25
neznámy
neznámy » sokrates25 | 24.8.2012 12:14
..k tomuto sadne len jediná veta a tou je hneď tá z úvodu: Úpadok! Úpadok! A katastrofálny! Neviem, ale ty si za takéto veci? -NOOO- Proti erotickým filmom, knihám a pod. nemám nič. Veď, kto nechce nech nepozerá, ale vidieť to na verejnosti, tak to by mi vadilo. Keď sa už bavíme o tom, čo je normálne a čo nie. Tak tieto príspevky normálne určite nie sú. A to pre mnohých nielen pre Smilana.
dr. Faustroll
dr. Faustroll » smilan | 24.8.2012 13:45
ještě k tomu úpadku mravů.

Jak se zdá jsou mravy, které myslíte, vynálezem viktoriánské Anglie a 19. století vůbec. Z literatury víme, že se ještě během 18. století běžně vykonávala malá i velká potřeba na ulici, stejně tam prostitutky poskytovaly své služby atd atp
neznámy
neznámy » smilan | 24.8.2012 23:19
technická poznámka: slovo "recese"v překladu znamená ústup a ne úpadek.Používá se také významově pro slova pokles a žert...Z příspěvku je patrné nekompromisní dělení (třídění) všeho a všech do dvou kategorii-Dobra a Zla s jasně určeným středem,přičemž s překvapením zjišťuji,že svobodnou vůli člověka řadí na stranu zla.Jako bych četl kázání ze středověku.Navrhuji tomu,kdo napsal ten článek,ať se postaví před zrcadlo a zkusí se usmát-sám na sebe.A i když to na poprvé nevyjde,časem to zvládne určitě.....
neznámy
neznámy | 1.11.2013 22:17
A toto je ten zásadný problém......zľahčovanie niečoho,čo vo svojej podstate je veľkým problémom. Tu nejde ani tak o "jednu knihu" ,ale o celý komplex takýchto -malých,veľkých aktivít. A konečný výsledok je - úpadok morálky. A povedať,trebárs ,svojmu dieťaťu,synovi,že si "nemá všímať ,to čo je zlé",tak to je slabá náplasť. Samozrejme ,u drvivej väčšiny ľudí ,ktorí idú s prúdom tohto sveta,a ktorí nevyvíjajú úsilie ,aby svojim deťom vysvetlili,prečo nečítať takéto knihy,a učili ich správným hodnotám. Ved ,internet,televízia,braková beletria...atd, dnes vychovávajú našu mládež. A len málokto vie týmto vplyvom odolávať. Dokonca aj staršia generácia/ktorá si vážila pekné hodnoty/do značnej miery podlieha tomuto de-moralizujúcemu fenoménu. Zlo,nemravnosť,živočíšna zmyselnosť...a pod,by vždy mali byť pre ľudí len "tabu",niečim s čím sa neexperimentuje.
neznámy
neznámy | 1.11.2013 22:42
Živočišná smyslnost je krásná a čistá. Je to dar boží.
jana.ostrihonova
jana.ostrihonova » smilan | 1.11.2013 23:59
Prečo úpadok? Prečo katastrofa? však čo na tom záleží, či bude v kníhkupectvách o jednu erotickú knihu viac alebo menej, alebo že nakrútia ďalší erotický film. Však v dnešnej dobe sa o sexe hovorí otvorene, veď si stačí zapnúť telku a pozrieť reklamu na Clavin :)-PUH- Sto ľudí, sto chutí, to čo sa nepáči jednému, sa môže páčiť inému. Sú dôležitejšie veci v živote ako súdiť nejakú neznámu autorku za napísanie knihy. A treba si priznať, že ľudí vždy zaujímalo a bude zaujímať všetko okolo sexu. Ale tak, máš právo vyjadriť vlastný názor, na druhej strane ťa ale nikto nenúti aby si si knihu kupoval. Osobne si myslím, že je to len autorkina šikovnosť, že zvolila tému, ktorá dokáže zaujať davy žien -BOW-
Gitus
Gitus » smilan | 2.11.2013 09:03
ja som to prave docitala a nepacilo so mi to.Ale tu uspesnost celkom chapem.
po celom svete totiz iste ziju kopy zien ktore lasku a vasen zo svojimi muzmi neprezivaju,pripadne ziadnych muzov ani nemaju..ak by si chcel hladat vinníka tak tam je!-ROFL-
neznámy
neznámy » smilan | 2.11.2013 09:38
dd, čítala som smilanko, prvé dva diely a vo verejnom prostriedku dopravnom, tá kniha susedila v mojej kabelke s prorokom chalíla džibrána, predstav si a nepobili sa mi tam..
sex nie je hriešny, je posvätný a že ty to vidíš hriešne, tak to by si mal riešiť. začni zmenou nicku, smilanko-FLOWER--HEART-;)
Saffiyah
Saffiyah » Sarjer | 2.11.2013 20:52
Předpokládám, že jde o tuhle knihu:
http://www.bux.cz/knihy/137123-fifty-shades-of-grey-1-padesat-odstinu-sedi.html

Tady je k ní i komentář jedné čtenářky:
"no...co si budem povidat..na to jaky okolo tohoto "veledila" byl rozruch, jsem cekala vic...mnohem..cervena knihovna s dobrou reklamou, v trochu luxusnejsim kabatu..druhy dil byl asi tak o 10% lepsi, treti dil je totalni zklamani..a popravde-takovy sado/maso porno jak recenzenti tvrdili to taky neni..."
neznámy
neznámy | 2.11.2013 21:50
Iba za predpokladu,že myslíš "boha tohto sveta",ktorého Biblia označuje ,ako Božieho odporcu,satana,diabla. Teda,to je potom jeho dar,ale nie pravého Boha. Ten "živočíšnu múdrosť,zmyselnosť"/skutky tela/ odsudzuje. Láska,sexuálne spolužitie,v rámci manželstva-to je "dar Bož"í,to je "krásne,čisté".

Poèítam horoskop... Počítam horoskop...