mesiac
Štvrtok, 28.9.2023
Meniny má Václav

Ezoterika a záhady - 

Kyvadlo

gummibear
gummibear | 10.9.2023 22:54
Keď som bola malá, mali sme doma karty Čierny Peter.

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cern%C3%BD_Petr_(karetn%C3%AD_hra)

Takéto: https://i.postimg.cc/HLK1x0bb/cp1.jpg

https://i.postimg.cc/s2bbyjRc/cp2.jpg

https://i.postimg.cc/NGkCC7Lb/cp3.jpg


Je to skoro ako pexeso, obrázkové karty sú zoradené do párov. Každý pár má v hornom rohu jeden rovnaký znak (napr. krúžok, trojuholník atď.). Iba jedna karta nemá pár (a je bez znaku v hornom rohu) - tou je Čierny Peter - https://i.postimg.cc/m2rjdvv2/cp4.jpg

Raz som mala doma takto tieto karty pred sebou na zemi vo svojej izbe a náhodou som mala poruke aj ihlu navlečenú na nitke. Mala som kôpku kariet pred sebou obrázkami dole. Napadlo mi, čo sa stane, keď prejdem tou ihlou na nitke ponad tie karty. Tak som to skúsila, čo to spraví. Nad jednou kartou ihla zastala. Nad všetkými ostatnými kartami krúžila, ale nad touto jednou zastala. Pozrela som sa, čo to bolo za kartu. Bola to karta, ktorá v tejto kôpke nemala pár - t.j. ostatné karty boli v pároch, teda boli tam po dve karty s rovnakým znakom hore, ale táto jediná v tejto kôpke nemala pár. Nebola to myslím priamo karta Čierny Peter, ale v tejto konkrétnej kôpke bola táto karta - i keď so znakom, bez páru. To mi pripadalo zaujímavé.

Myslím, že som to potom skúsila ešte raz a ihla stále stála rovno nad tou kartou, ktorá nemala pár.
Magnician
Magnician » gummibear | 12.9.2023 23:53
-FLOWER-
Ailime
Ailime » gummibear | 25.9.2023 12:38
-THUMBSUP-
nikav
nikav » gummibear | 27.9.2023 10:22
Je zaujímavé, že za kyvadlo poslúži akýkoľvek materiál. Drevo,umelá hmota, kúsok chleba, papierová krabička, jantárový náramok, bambusová palička, je to zábava. Treba ale rozumieť jeho pohybom, dráhu, ktorú opisuje.

Poèítam horoskop... Počítam horoskop...