mesiac
Piatok, 21.3.2025
Meniny má Blahoslav

Voľný pokec - 

Písané písmo na území Slovenska v minulosti

gummibear
gummibear | 14.2.2025 09:01
Stretla som sa v starších písaných slovenských textoch s písaním písmena "z", "ž" ako preškrtnuté (s čiarkou uprostred). Zaujímalo by ma, či sa takto učilo písať u nás na Slovensku, teda ešte v časoch Československa, pretože napríklad podľa tohto to vyzerá, že sa tak u nás v nedávnej minulosti neučilo písať: https://www.skolskepismo.sk/historia/

Našla som tie "z", "ž" napísané s čiarkou uprostred v zdravotníckych záznamoch z osemdesiatych rokov. Dá sa podľa tohto zistiť, kedy osoba, ktorá to písala, chodila do školy?
simetra
simetra » gummibear | 18.2.2025 05:26
"Písmeno "Z" sa píše bez malej pomlčky uprostred. Táto pomlčka sa v minulosti používala v niektorých typoch písma, ale v súčasnej štandardnej forme písma sa nepoužíva.

Tu je niekoľko dôležitých bodov:

Tlačené písmo: V tlačenom písme sa "Z" píše ako dva horizontálne riadky spojené šikmým riadkom.

Písané písmo: V písanom písme má "Z" zložitejší tvar, ale stále bez pomlčky uprostred.

História: Používanie pomlčky uprostred "Z" bolo bežnejšie v starších typoch písma, najmä v gotickom písme. V modernom písme sa však táto pomlčka nepoužíva.

Štandardizácia: Štandardizácia písma v 20. storočí viedla k odstráneniu mnohých ozdobných prvkov, vrátane pomlčky v "Z"."


Gotické písmo:
Gotické písmo, známe aj ako fraktúra, bolo veľmi populárne v stredovekej Európe, najmä v Nemecku. V tomto type písma sa často používali ozdobné prvky, vrátane malej pomlčky v písmene "Z".
Gotické písmo sa vyznačovalo lomenými líniami a uhlovými tvarmi, čo viedlo k tomu, že písmená boli často zložitejšie a ozdobnejšie.
Používanie pomlčky v "Z" bolo jedným z týchto ozdobných prvkov, ktorý pomáhal odlíšiť toto písmeno od iných podobných tvarov.
Staršie tlačené písmo:
V raných obdobiach tlačiarenstva, keď sa používali rôzne typy písma, sa mohla pomlčka v "Z" vyskytovať aj v iných tlačených písmach, ktoré boli ovplyvnené gotickým písmom.
Tieto staršie tlačené písma boli často menej štandardizované ako moderné písma, takže existovalo veľa variácií v tvaroch písmen.
Prečo sa pomlčka prestala používať?

Štandardizácia písma:

V 20. storočí došlo k rozsiahlej štandardizácii písma, najmä s rozvojom typografie a počítačových písiem.
Táto štandardizácia viedla k zjednodušeniu tvarov písmen a odstráneniu mnohých ozdobných prvkov, vrátane pomlčky v "Z".

Moderné písma sú navrhnuté tak, aby boli čitateľné a konzistentné, a pomlčka v "Z" sa považovala za zbytočný ozdobný prvok.

Vplyv latinky:
Latinka, ktorá sa používa v mnohých jazykoch, vrátane slovenčiny, má štandardizovaný tvar písmena "Z" bez pomlčky.
Tento vplyv latinky prispel k tomu, že sa pomlčka v "Z" prestala používať v iných typoch písma.

(UI)

Ja obdivujem kaligrafiu. Pri takom písaní pomlčka na "Z" pôsobí vznešene, dodá písmenu "šmrnc": :)
Ailime
Ailime » gummibear | 18.2.2025 15:21
Zaujímavé, tiež som už niekde videla také prečiarknuté Z... -FLOWER-
Magnician
Magnician » Ailime | 18.2.2025 21:26
používam také zet,,písať ma učila moja babka narodená r. 1911,, je to prekrásna spomienka na ňu
Magnician
Magnician » Ailime | 18.2.2025 21:26
Ailime
Ailime » Magnician | 19.2.2025 10:11
Krásne -HEART-, tiež som mala takú úžasnú, milujúcu babku, žila s nami a lásku rozdávala do konca.
Narodila sa 1908, žila cez dve storočia, aj tisícročia a do večnosti nám odišla ako 97 ročná... -HEART-
Magnician
Magnician » Ailime | 21.2.2025 11:15
:)-THUMBSUP-
Ailime
Ailime » Magnician | 24.2.2025 00:19
-FLOWER-
Ailime
Ailime » simetra | 24.2.2025 00:21
Super info... -THUMBSUP-

Poèítam horoskop... Počítam horoskop...