mesiac
Streda, 29.5.2024
Meniny má Vilma

SATURNSKÁ SKÚSENOSŤ (časť 2.)

SATURNSKÁ SKÚSENOSŤ  (časť 2.)

 

Starí astrológovia hovorievali, že zatiaľ čo smelý Mars sekne ihneď, zdržanlivý Saturn si na svoju príležitosť počká. Času má dosť, pretože je jeho pánom, takže často človeka dlho skúša, aby ho svojim pôsobením nakoniec priviedol k sebapoznaniu, náprave a múdrosti. Saturn má čas. A bude na nás pôsobiť trebárs aj donekonečna svojimi nie príliš príjemnými kvalitami, keď mu dáme dôvod. Má s nami dokonca trpezlivosť a keďže je tiež pánom karmy, je k nám aj spravodlivý. Pokiaľ je k nám spravodlivý, trpezlivý a ponúka nám dostatok času tento starý diabol Saturn, usmejme sa jeho irónii a venujme tieto dary aj my sami sebe. Dajme si čas, trpezlivosť a spravodlivosť pri riešení jednej z najťažších úloh radixu – riešeniu vlastného Saturna.

 

Jupiter dáva, Saturn berie. Jupiter nafukuje a poháňa, Saturn scvrkáva a brzdí. Prečo? Pretože menej je niekedy viac a povedzme si úprimne – kto z nás „keď sedí v raji“ sa pýta na Boha (vieru, zmysel života)?

Saturnská múdrosť spočíva v schopnosti sa (niekedy hoci i násilím) zastaviť, upriamiť pozornosť a prehliadnuť si svoju doterajšiu cestu. Miesto, kde sa v horoskope nachádza Saturn nám napovedá, kde alebo v ktorej oblasti sa v nás, či chceme alebo nechceme deje určitý druh redukcie, ktorá nám spôsobuje rôzne pocity smútku, frustrácie, nevyrovnanosti, nedostatočnosti alebo melanchólie. Priznať si toto miesto, povedať mu do očí: „Áno, viem, že existuješ a vôbec sa za to na teba nehnevám, ani nehanbím, no nie som už ani dieťa, ktoré sa bude ľutovať.“, nám dáva schopnosť posunúť sa vo vývoji ďalej a vedome zrealizovať reštrukturalizáciu saturnskej redukcie na saturnský dar. Konfrontácia s týmto miestom s najväčšou možnou úprimnosťou, akej sme sami voči sebe schopní, je priamou cestou k integrácii nášho tieňa do vedomia, inak povedané, priamou cestou k vyriešeniu Saturna v radixe. Úprimnosť je základ. Bez úprimnosti k sebe samému sa nepohneme nikam – jedine tak k saturnskej kompenzácii, ktorej sa budem pri každom postavení venovať.

 

Saturn sídliaci  niekde medzi vedomím a nevedomím je ako odistený granát. Vždy vás bude znepokojovať, pretože tušíte, že tam niekde je, ale neviete, kde presne je a ani čo s ním máte robiť. Nie každý je predsa pyrotechnik. Najradšej by ste však boli, keby ste ho mali pevne v rukách, nejakým spôsobom ho zaistili a vzápätí ho odložili niekam na bezpečné miesto.

Do rúk ho dostanete vtedy, ak sa vám podarí dostať ho plne do vedomia a naučíte sa s ním správne zaobchádzať. Potom bude pôsobiť pre vás a už vás viac nebude zastrašovať, ani brzdiť štýlom: „Nerob to, som odistený a môžem hocikedy vybuchnúť!“

 

» Saturn v 1. dome «

Prvý dom je oblasť nášho vnútra, ktorú si môžeme predstaviť ako miestnosť naplnenú ohnivým inštinktom. Je to náš najprirodzenejší spôsob, akým pristupujeme do kontaktu so svetom ako takým. Bez rozmýšľania, bez kalkulácií. Je to prvotná akcia, ktorú vykonáme; oheň, ktorý zapáli fakľu, ktorou si posvietime na svet, aby sme mohli reagovať na to, čo v ňom vidíme a čo sa momentálne odohráva. Znamenie, v ktorom je tento dom dokresľuje kvalitu ohňa, ktorým fakľa horí.

Čo však v prípade, ak na priedomí miestnosti, v ktorej skladujeme svoj inštinkt k vnímaniu, činu a prejavu, sedí Saturn a pozerá sa na nás svojimi prísnymi očami?

Takýto človek cíti, že mu nie je dovolené používať svoju inštinktívnu stránku a bezprostredný prejav tak, ako by si prial. Akoby ho stále niekto karhal a hovoril: „Dávaj si pozor, všetko, čo povieš, alebo urobíš, nemusí dopadnúť najlepšie.“ S takýmto niečím je veľmi komplikované správať sa prirodzene a s ľahkosťou, akú by inštinktívne konanie malo prinášať. Neustále poučovanie opatrného Saturna dokáže otráviť ľudskú dušu a priniesť so sebou batoh komplexov a nepríjemných pocitov z akýchkoľvek prejavov jedinca voči svetu. Takáto osoba dokáže veľkú časť svojho života stráviť tým, že vymýšľa spôsoby, ako sa uchrániť pred nevyspytateľným okolím, často má sklon k podozrievavosti a jej spontánne reakcie bývajú nahradené rôznymi obrannými manévrami.

Úlohou, ktorú vám dáva Saturn v 1. dome, je prevziať zodpovednosť za svoj inštinktívny prejav a postoj k životu, a taktiež budete musieť nájsť, čo je vašou skutočnou identitou, odlíšenou od vonkajšej masky. Vašou úlohou nie je obmedzovať sa, ani sa podceňovať. Vašou úlohou je byť zodpovedný za to, že vaše prirodzené jednanie je VAŠE a je vaše prirodzené, nech už sa Ascendent nachádza v Rybách, Panne, Rakovi, alebo čomkoľvek inom. Ste to vy a je to váš jedinečný prejav, za ktorý sa v žiadnom prípade nemôžete odsudzovať, hanbiť, ani sa tváriť, že ste niekto iný. Saturn je hrdý pán. A keď ho máte v prvom dome chce, aby ste hrdo prezentovali to, čo vo vás je. Samozrejme, že sa cíti nesvoj – taká je už jeho povaha – zdržanlivá, vážna, ale aj autoritatívna a odolná. Zaslúži si rešpekt. A takisto si ho zaslúžite vy tým, aký ste. A keď nie ste práve typ, ktorý bude zo seba robiť veselého šaša, tak je to proste vaša povaha, ktorá nie je o nič menej hodnotná, ako povaha levov salónov. Potrebujete si vybudovať pocit, že na vašu existenciu nepotrebujete žiadny dôvod a žiadne ospravedlnenie, že máte právo púšťať sa do nových vecí, máte práve na slobodu a voľnosť v prejave, rovnako ako všetci ostatní. Možno nemáte prirodzenú odvahu a sebadôveru, ako niekto iný, no práve tí, ktorí majú Saturn v 1. dome,  máte jedinečnú možnosť získať si tieto istoty sami. Sami v sebe, vo svojom vlastnom vnútornom poklade, ktorý už nikdy nebude závislý na dodávaní odvahy od iných, ani na tom, aby vám ostatní dodávali sebadôveru.

Kompenzácia vyzerá asi tak, že budete pociťovať rozpor medzi túžbou plne sa oddať životu a obavou z toho, že vám nepriateľské okolie ublíži. Takže sa budete radšej držať bokom, aby ste sa vyhli konfrontáciám, aby ste sa vyhli uplatneniu vlastnej inštinktívnej sily a rozhodnosti. Tento druh „nekonfliktonosti“ býva dôsledkom toho, že sa bojíte prehry, zlyhania a odsúdenia. No zadržiavaný hnev a agresivita, hranie sa na osobu, ktorá si vždy zachová chladnú hlavu (aj keď to vo vás vrie), vyvoláva rôzne psychosomatické choroby. Ak nebudete vedieť vedome zodpovedne prežívať svoj prvý dom, budete tiež kompenzovať cez vzťahy s inými ľuďmi (siedmy dom). To sa môže prejaviť veľkou kritickosťou k iným, hľadanie problémov vo všetkom ostatnom, len nie vo vás, prípadne použijete komplex darcovstva a budete sa hrať na osobu, ktorá obetovala svoj život druhým. Jednoducho urobíte všetko preto, len aby ste zodpovedne neprežívali svoj vlastný prvý dom, svoj vlastný prirodzený prejav.

Druhou možnosťou kompenzácie môže byť agresivita prejavovaná navonok. Okamžité útoky, okamžité podozrievanie iných, a to všetko len preto, aby ste ukryli svoj vlastný strach, že vám bude nejakým spôsobom ublížené, ak „nepriateľa“ nespacifikujete včas. Bojíte sa, že ak vám niekto prerastie cez hlavu, tak už nikdy nad ním nevyhráte. Opäť strach. Strach zo zlyhania pred svetom, strach z poníženia, z prehry.

Saturn pôsobiaci v nevedomí, dokáže urobiť zo života veľmi nepríjemný paranoidný boj s vlastným tieňom v podobe nedôvery voči ostatným a tiež voči sebe. Vonkajšie pôsobenie sa stáva maskou, pod ktorou sa ukrýva vystrašené dieťa, ktoré už videlo vonkajšiu realitu, no je odpútané od koreňov vlastného psychického života. Pokiaľ si človek neuvedomí, že práve v tejto oblasti sa nachádza jeho slabá stránka a začne kompenzovať, zatlačí Saturn ešte viac do nevedomia. To však neznamená, že Saturn stíchne. Práve naopak. V nevedomí naberie na autonómii a ešte väčšej sile. Všetko potlačené, všetko, čo nechceme vidieť, chce ísť von a von sa aj dostane. Jediným riešením je dostať Saturn z nevedomia von. Keď si uvedomíte, čo od vás chce a v čom spočíva, dostávate ho do vedomia a budete to vy, kto ho bude mať v rukách. Nie on vás. Z komplexu sa stane benefit a vy pretavíte frustráciu na zlato. Saturn v 1. dome sa vás  neprestajne pýta, kto ste a aká je vlastne vaša skutočná identita.

Prvý dom je domom identity, kde bude vašou úlohou prejavovať vašu vôľu primeraným spôsobom, aj keď to bude spočiatku zložité. Svojej vôle sa obávate a možno preto často vlastnosti ako „svojvoľnosť a sebectvo“, nachádzate na iných. V skutočnosti sú to vaše vlastné projekcie tieňa. Potrebujete sa vyrovnať s vlastnými tieňovými vlastnosťami, pretože toto postavenie Saturna poskytuje silnú vôľu, ale len pokiaľ ju objavíte a používate spôsobom, ktorý nie je ani frustrujúci, ani agresívny. Keď to zvládnete a integrujete tým váš Saturn do vedomia, vašim večným saturnským darom sa stane kontrolovaná a zmysluplne usmerňovaná vôľa.

 

„Maj slnko v srdci. Potom nech príde čokoľvek, aj v najtemnejší deň ti bude žiariť svetlo.“ (Cesar Flaischlen)

                                                   - autor: Em - 

 


Poèítam horoskop... Počítam horoskop...