mesiac
Utorok, 4.8.2020
Meniny má Dominik, Dominika

Voľný pokec - 

Ako to vlastne je?

neznámy
neznámy | 22.11.2014 19:20
"Ať už si lidé myslí cokoli, cokoli dělají nebo říkají, neberte si to osobně. Názory druhých odpovídají tomu, čemu tito lidé věří, a proto ať si o vás myslí cokoli, ve skutečnosti se vás to netýká. Vždy to vypovídá jen a jen o nich."

- Don Miguel Ruiz, Čtyři dohody


Ešte pred pár dňami som sama zdieľala tento odkaz na fb a súhlasila s ním.

Ak zoberiem ten výrok v zmysle, že mi druhý o mne niečo hovorí a ja len mávnem rukou, že jeho názor na mňa sa ma netýka, ide myslím o omyl.
Aj keď ten druhý len vníma zrkadlenie, ten odraz sa netýka len jeho, týka sa aj mňa.
A práve tu treba zbystriť pozornosť, čo a prečo to konkrétne druhému zrkadlím.
(Samozrejme treba rozlišovať, či ma niekto pozná osobne alebo len sprostredkovanie cez niekoho iného.)

Viem, že tento citát nie je len o tomto zrkadlení. Napadlo mi však pri ňom, že sa radi vyhýbame prijatiu kritiky od druhých a niekedy možno radšej reagujeme tak, že druhému povieme "duchovnú poučku", ako jeho slová nie sú o mne ale o ňom a nás sa netýkajú.
neznámy
neznámy | 22.11.2014 19:34
myslím že je o tom zrkadlaní práve a vôbec sa to nevylučuje, práve naopak :)
neznámy
neznámy | 22.11.2014 19:51
Jedna ze čtyř dohod "nebrat si nic osobně" je o tom, že bychom vyslechnutou kritiku nebo chválu neměli brát jako povel ke vlastní změně (abychom se dotyčnému zalíbili, nebo změnili své chování podle toho, co on říká atd.). Může to být jenom info o našem vnímání světa vyjádřeno jeho ústy a setkání proběhlo na základě podobnosti. Je však mnohem více důvodů, proč se s někým setkáme a vyslechneme milou či nemilou zprávu. Správně vyhodnotit ji budeme umět tehdy, když rozpoznáme, kam informace směřuje .. a to budeme vědět, když dobře poznáme sebe -FLOWER-
Ona
Ona | 22.11.2014 19:59
Ja si myslim, ze clovek je spolocensky tvor a ze sme sa narodili najma preto, aby sme urobili nieco dobre pre iných ludi. O tom, ze je to pravdepodobne tak ako hovorim, svedci aj fakt, ze ak je clovek osamely a opusteny, citi sa byt nestastnym a pocituje svoju existenciu ako zbytocnu.
A z toho vyplyva, ze ak si niekto nieco mysli, robi alebo hovori - tak to sice zodpoveda jeho vlastnej osobnosti a povahe, ale tyka sa to aj ostatných ludi.
neznámy
neznámy | 22.11.2014 20:02
Všechno co mi činí ostatní se mne netýká,
ale zároven mne to může kdykoliv nasrat.

-NOSMILE-
nikav
nikav | 22.11.2014 20:20
Pekné - pohladilo ma to. -KISS-
neznámy
neznámy » Ona | 22.11.2014 20:41
Každá myšlienka vplýva aj na ostatných.
Tak ako aj každý čin.
:)

Poèítam horoskop... Počítam horoskop...