mesiac
Piatok, 19.4.2024
Meniny má Jela

Cesty tela i ducha - 

Advent

neznámy
neznámy | 27.11.2016 13:26
Advent začíná první nedělí adventní, tedy neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem.

První adventní neděli předchází Slavnost Ježíše Krista Krále, svátek připomínající Kristovu vládu nad světem a zdůrazňující, že ani státní moc nesmí rozhodovat o věcech, které přísluší Bohu - zejména v oblasti etiky, lidské důstojnosti, apod.

Tradičním symbolem adventu je od 19. století adventní věnec, který má v různých oblastech různou podobu, v České republice (a v katolických zemích) nejčastěji se čtyřmi svíčkami, z nichž tři jsou fialové (modré) a jedna růžová. Fialová (modrá) barva symbolizuje pokání, ztišení a čekání. Tradice zapalování svíček na věncích přímo vychází ze židovské tradice zapalování osmi svící o svátcích zvaných Chanuka.

Dříve byly věnce zavěšovány na stuhách, v poslední době jsou především kladeny na stůl. Zapalování stále většího počtu svící vyjadřuje stupňující se očekávání a radost

1.Na první adventní neděli zapalujeme první fialovou svíčku, tzv. svíci proroků. Tato svíčka je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista.
2.Na druhou adventní neděli zapalujeme druhou fialovou svíčku, tzv. betlémskou, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky.
3.Na třetí adventní neděli zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou, která vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce a adventní období získává slavnostnější ráz.
4.Na čtvrtou adventní neděli zapalujeme poslední fialovou svíčku, tzv. andělskou, která představuje mír a pokoj. Čtvrtá adventní neděle může připadnout na Štědrý den.

Konec adventu pak představuje západ slunce Štědrého večera. Vánoční svátky začínají Slavností narození Páně neboli Božím hodem vánočním, 25. prosince. V současnosti se jednotlivé adventní neděle označují také jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Označení železná neděle je umělé, v lidové tradici se tradovala pouze bronzová, stříbrná a zlatá.
neznámy
neznámy | 27.11.2016 13:29
Dnešním dnem začíná advent, doba předvánoční, doba, kdy se zapaluje první svíčka na adventním věnci. Nevěděla jsem například, že na 3. adventní neděli má být ta svíčka jiné barvy.... tedy růžová.

Jaké tradice máte spojené s touto dobou a jak trávíte tento čas?
neznámy
neznámy | 27.11.2016 13:48
vyzobávám čokoládky z adventního kalendáře.
neznámy
neznámy | 27.11.2016 13:52
A je to zdravé? -LOL-
neznámy
neznámy | 27.11.2016 13:54
ne.
advent je velmi nezdravé období.
neznámy
neznámy | 27.11.2016 13:59
Jak pro koho.....když se umíš ovládat, tak je to ok...:)
neznámy
neznámy | 27.11.2016 14:01
je to velmi agresivní období
odevšad na tebe stále něco útočí..
neznámy
neznámy | 27.11.2016 14:04
pro mne je to období rozjímání, poslouchání duchovní hudby, večery při svíčkách, setkávání s přáteli, chození na adventní koncerty....
jaký si to uděláš, takový to máš....:)

https://www.youtube.com/watch?v=5Vwu-t7QRaE
neznámy
neznámy | 27.11.2016 14:19
V celém bytě o adventních nedělích zapaluju svíčky a večer si povídáme...
Odpoledne, už letím, odcházím na Adventní koncert.:)
Putes
Putes | 27.11.2016 14:41
Veškeré útočení mě zanechává ledově klidnou. Odpoledne vezmu hůlky a jdu se proběhnout. Ale přece jen agresivní jsem už byla, když jsem dva dny po sobě louskala ořechy na vánoční pečivo a nějak mi to neubývalo.-WINKIE-
neznámy
neznámy » Putes | 27.11.2016 15:04
to louskání ořechů je asi na vánocích nejhorší jak to furt lítá po kuchyni ty šlupky.. pod skříň a všude..to taky nemám rád. -NOSMILE-
Putes
Putes | 27.11.2016 15:34
Přesně tak-ZZZZ-. Nejhorší bylo, že to byly loňský ořechy, protože letošní pomrzly a připadaly mi jakoby byly ze železa. Tvrdé i ty vnitřní blány, nešlo to vyloupat. Ale jsem statečná, už jsou i namletý. Ještě, že jsem polovinu darovala dceři, ať si taky něco užije-ROFL-
neznámy
neznámy » Putes | 27.11.2016 15:44
To se mám, když letos (snad poprvé v životě) nebudu péct cukroví.... :), žádný ořechy, žádná mouka, žádný binec po kuchyni....:)
Jediný můj úkol je napéci poloviční dávku vanilkových rohlíčků pro syna, který je pracovně v zahraničí...může se mu poslat max. 2kg balíček, takže je to vyřešený...péct se nebude...
Zato si budu užívat adventní náladu a pohodu, barák mám uklizený, takže se budu courat po Vánočních trzích, poslouchat koledy, popíjet svařák a punč....:)
neznámy
neznámy » Putes | 27.11.2016 16:09
Ja si toto obdobie robím jednoduchším, sviečky na adventných vencoch nepálim a orechy kúpim už olúpané. Pôjdem do kostola na spoveď, niekedy aj pred Veľkou nocou a niekedy len pred Vianocami.
neznámy
neznámy » Putes | 27.11.2016 19:16
letos žádné ořechy nebyly. vůbec nic. mám jen loňské. a těch mám ještě dost jsou tvrdé jako šlak.
louskáček prasknul ten dřevěný tak to štípu instalatérskýma síkovkama jak ti tam zůstane prst je to podlitina na prstu jako řemen a zařveš u toho jako pavián. to je teda advent.. -NOSMILE-
neznámy
neznámy | 27.11.2016 19:18
A na co loupeš ořechy? Ty budeš péct cukroví? :)-BIGEYE-
neznámy
neznámy | 27.11.2016 19:19
-NOSMILE- musím popřemýšlet. -NOSMILE-

budu dělat raw food cakes. :)
neznámy
neznámy | 27.11.2016 19:21
:) -YUMMIE-
neznámy
neznámy
neznámy | 27.11.2016 19:58
:)
Stránka:
1 2
 

Poèítam horoskop... Počítam horoskop...