mesiac
Streda, 19.6.2024
Meniny má Alfréd

Čas škorpióna

Od konca Októbra až do dvoch tretín  Novembera (stred jesene)

škorpiónPod naše šatstvo preniká vlhkosť, dni sú pochmúrne, listy vädnú a opadávajú: Ríša škorpióna nás konfrontuje s večným kolobehom života. s pominuteľnosťou, umieraním, smrťou - ale aj s vnútornou múdrosťou,  že toto nie je koniec, že život ide ďalej a raz opäť - celkom určite - sa zrodí nanovo .

Martin stretne Moniku. Ich prvé rande je v lokáli, ktorý obaja poznajú. V Martinovi sa zrodí "myšlienka," že Monika sa k nemu celkom dobre hodí, že ho výborne dopĺňa ( Váhy ). A tak si hrkútajú celý večer. Keď sa s ňou lúči, má už jasnú predstavu o tom, ako by vzťah s Monikou mohol a mal vyzerať - a už je viazaný na určitý obraz ( škorpión ).

To je ten bod. V okamihu, keď spravíme krok zo vzdušného, ešte vyváženého a neviazaného znamenia Váh, vstúpime do ríše škorpióna. Čoskoro pocítime pud, vášeň, túžbu - a chceme "to" mať. Zároveň máme vo vedomí pevne zakotvené, že všetky vzťahy, do ktorých vstúpime, zaniknú a skončia smrťou. Bezpodmienečne. Preto máme z tohto kroku strach. A napriek tomu ho spravíme. Lebo ho musíme urobiť, aby život mohol ísť ďalej ...

Práve to je posolstvo, ktoré nám zvestuje aj príroda v čase škorpióna: pripomína nám, že všetko, čo bolo stvorené, musí aj zomrieť, aby sa uvoľnilo miesto pre nové "zrodenie".

Za touto skúsenosťou sa skrýva skutočná plutónska transformácia, ktorá nestrpí žiadne prikrášľovanie vecí. Metamorfóza a premena v tomto zmysle totiž znamená, že človek ako jednotlivec zomrie, ale jeho krv, jeho duch, jeho dedičstvo a v konečnom dôsledku jeho život prechádza na jeho potomkov.

A napriek tomu je pre nás také ťažké, akceptovať tento kolobeh. Lebo naše ego sa snaží o čo najdokonalejšiu sebarealizáciu. Hovorí nám: svoj život mám pevne vo svojich rukách, a môj potenciál je nevyčerpateľný, presne tak, ako sa nám to snažia vsugerovať učitelia pozitívneho myslenia ( Škorpión/Pluto ), kde väzby na vedomosti predkov ( Škorpión/Pluto ) alebo podobné závislosti tu nemajú miesto! Preto napríklad tak veľmi dlho lipneme na určitom vzťahu, lebo nemôžme uveriť tomu, že sú tam určité vplyvy, ktoré nemôžme kontrolovať, aj keď sa o to akokoľvek snažíme. Zažívame pocity bezmocnosti a už vôbec si nevieme predstaviť, že to bude pokračovať, keď tento vzťah zanikne. Pristúpiť na túto nutnú premenu, nám padne veľmi ťažko. Práve tak zaťažko, ako opustiť človeka, milovaného človeka, s ktorým sme strávili veľa rokov.

To je ale zákon: vzťahy zomrú vždy. Buď tým, že jeden partner zo vzťahu naozaj odíde, alebo tým, že v nás odumrie starý vzorec, ktorý prežívame vo vzťahoch - vzdať sa pevných nárokov - poväčšine bolestivým procesom. Aj to možné, ale zriedkavé. Často je ľahšie odísť ....

Odumretie vzťahu nás učí pochopeniu, že nič z toho, čo sme si nazhromaždili, vo forme ideí, alebo vzťahu, aby sme to uchovali ( protipól býka ) nepretrvá. Istý je len večný kolobeh života "Zomri a zroď sa" a  toto treba pochopiť.

Systematické pozadie

Systematický pohľad otvára ešte ďalšiu dimenziu. Práve ľudia narodení v znamení škorpióna ( teda ľudia, ktorí majú práve v týchto týždňoch narodeniny ),  sú úzko spojení s odkazom predkov. Prichádzajú na svet, aby povzniesli a ďalej odovzdali "duchovný obraz" rodiny. Napr. často pozorujeme, že sa narodením dieťaťa - škorpióna je spojená smrť blízkeho príbuzného. Zomrie stará matka - a krátko na to sa narodí dieťa. Inak povedané: škorpióni sú posielaní na tento svet, keď sa "spoločenstvo predkov" strachuje o prežitie, napr. tým, že veľa rodinných príslušníkov prišlo v minulosti o život.

Zároveň to znamená: škorpióni sú pripraveni s nezlomnou solidaritou obetovať svoj vlastný život, aby mohli ďalej odovzdať určitý rodinný odkaz. Môže sa stať, že pri tom potlačia vlastnú živosť, alebo siahnu k zneužitiu moci alebo k násiliu. V tomto prípade chcú nevedome zničiť to, čo v ich očiach údajne ohrozuje prežitie spoločenstva predkov. Bohužiaľ často tým zničia práve to, čo mali vlastne uchovať. V tom je hlboká tragika, ktorá je za mnohými plutónskymi drámami.

Planéty v škorpiónovi ( alebo v 8. dome ) často poukazujú na tragický osud v rodinnom klane. Ak má niekto slnko v škorpiónovi (alebo v aspekte s Plutom), nachádzame často v rodine otca s pomerne veľkou istotou nejakú tragickú udalosť alebo skorú smrť. Potomok má často veľké problémy, aby samostatne rozhodoval o svojom živote.

Stručne vyjadrené: na škorpiónov je kladená veľká povinnosť, aby sa vyrovnali s osudom svojho otca a osudmi po otcovej línii.

saturnik


Poèítam horoskop... Počítam horoskop...